چراغ خیابانی LED

آشنایی با چراغ خیابانی

چراغ خیابانی چیست؟

چراغی خیابانی LED ، چراغ نوری یکپارچه ای است که از دیودهای ساطع کننده نور Light Emitting Diode (LED) به عنوان منبع نور خود استفاده می کند. چراغ خیابانی به عنوان چراغ یکپارچه شناخته می شود چرا که در اغلب موارد، نورافکن و تمامی قطعات به کار رفته، به صورت یکپارچه بوده و از هم جدا نمی شوند. در هنگام تولید، خوشه نوری LED بر روی یک پنل چسبانده می شود و سپس همراه با یک هیت سینک (پایین آورنده حرارتی- خنک کننده) به پنل LED مونتاژ می شود و یک لامپ نورافکن یکپارچه تولید می کند.

طراحی چراغ خیابانی

چراغ خیابانی SLE-STC50امروزه طرح های مختلفی ایجاد شده اند که انواع مختلف LED را به یک لامپ نورافکن متصل می کنند، که هم برای LED های با ولتاژ بالا و هم برای بسیاری از LED های کم مصرف استفاده می شود. ظاهر LED چراغ خیابانی به چند عامل بستگی دارد، ازجمله پیکربندی LED، مبدل های حرارتی مورد استفاده در LED ها، و اولویت های زیبایی شناختی.

هیت سینک ها در LED های چراغ های خیابانی، طراحی ای شبیه به خنک کننده ها در سایر وسایل الکترونیکی همچون کامپیوتر دارند. هیت سینک ها باید تا جایی که ممکن است شیارهایی داشته باشند تا جریان هوای گرم در LED ها را تسهیل دهند. این مناطق حرارتی به طور مستقیم بر روی LED چراغ خیابانی تأثیر می گذارند.

طول عمر LED چراغ خیابانی

طول عمر LED چراغ خیابانی، از روی خروجی روشنایی در مقایسه با مشخصات اولیه طراحی شان تشخیص داده می شود. اگر روشنایی این چراغ ها 30درصد کاهش بیابد، مشخص می شود که LED چراغ خیابانی به انتهای عمر خود نزدیک شده است.

مزیت چراغ خیابانی LED

بیشتر چراغ های LED دارای یک لنز در پنل LED هستند که برای نوردهی با یک الگوی مستطیلی طراحی شده اند. مزیت این چراغ های خیابانی نسبت به نوع سنتی آنها این است که بطور معمول دارای یک بازتاب کننده در قسمت پشتی لامپ سدیم فشار قوی هستند. در این چراغ های سنتی، بیشتر روشنایی چراغ هدر می رود و آلودگی نوری در فضا و محیط اطراف ایجاد می کند. چنین چراغ خیابانی هایی می توانند برای رانندگان و عابران پیاده نیز نور زننده ای داشته باشند.

از معایب پانل های فوکوس LED این است که بیشتر نور را به جاده ها هدایت می کند، و نور کمتری در مسیرهای پیاده روی و فضاهای دیگر وجود خواهد داشت. این نقیصه می تواند با استفاده از طراحی لنزهای اختصاصی و اتصالات پایه ای قابل تنظیم حل شود.

در انجام پروژه LED چراغ خیابانی، مدل های LED سبک، کار بهینه سازی نورپردازی با کارایی بالا را آسان می کنند. این معادلات عملی می تواند برای بهینه سازی نصب و راه اندازی LED چراغ خیابانی، به منظور به حداقل رساندن آلودگی نوری، افزایش راحتی و دید در شب، و به حداکثر رساندن یکنواختی در انتشار نور و بهره برداری موثر، مورد استفاده قرار بگیرد.

چراغ خیابانی LED

چراغ خیابانی LED

چراغ خیابانی LED

چراغ خیابانی LED

امروزه با توجه به روند روز افزون مصرف برق، انواع چراغ خیابانی LED به علت بازدهی بالا و مصرف برق پایین روز به روز بیشتر مورد توجه قرار میگیرد. دلیل اصلی استفاده از چراغ خیابانی LED بهره وری انرژی بالا در مقایسه با دیگر تکنولوژی های چراغ خیابانی از جمله سدیم فشار بالا (HPS) و متال هالید (MH) می باشد. اگرچه تحقیقات همچنان در جهت افزایش بهره وری تکنولوژی LED در جریان است. یک چراغ خیابانی LED به طور معمول نیمی ازمصرف برق یک چراغ خیابانی با تکنولوژی سنتی را دارد. به طور عادی یک چراغ خیابانی LED نمی سوزد. بلکه در طول سالیان نور آن درصد کمی کاهش می یابد. این روند کاهشی ادامه می یابد تا زمانی که نیاز به تعویض آن چراغ باشد.

در گذشته ای نه چندان دور یکی از نقاط ضعف محصولات LED، قیمت نسبتا بالای آنها بود. این اختلاف قیمت با توجه پیشرفت تکنولوژی و تولید انبوه تر این محصولات روند کاهشی داشته است. از این رو گرایش به سمت پروژکتور های خیابانی LED روند افزابشی از خود نشان میدهد. از طرف دیگر برخی از معایب سایر منابع نوری مانند پروژکتورهای متال هالید باعث افزایش محبوبیت چراغ های خیابانی LED میشود.

برخی معایب پروژکتورهای متال هالید:

 • هزینه تعمیر و نگهداری بالا

 • ایجاد حرارت بسیار زیاد (به خصوص در معابر کوچک)

 • بهره نوری پایین تر

 • نیاز به زمان نسبتاً زیاد از لحظه استارت تا رسیدن به حداکثر نوردهی

چراغ خیابانی LED، تولید شده در صنایع روشنایی صبا با توجه به کاربرد در چندین مدل (انواع Power LED و COB)طراحی و آماده ارائه به شما مشتریان عزیز می باشد.

برخی مزایای پروژکتور خیابانی صبا:

 • مصرف بسیار پایین انرژی

 • -استفاده از بهترین و با کیفیت ترین چیپ های ال ای دی با قدرت نوردهی بالا (130 تا 140 لومن بر وات)

 •   استفاده از قاب های تولید شده با آلومینیوم آلیاژی (حداکثر قابلیت انتقال حرارت)

 • قابلیت انتخاب طیف نور از 3000 تا 6000 درجه کلوین (آفتابی یا مهتابی)

 • قابلیت نصب در معابر خیابانی و یا بزرگراهی با توجه به مدل

 • مصرف برق بسیار پایین در مقایسه با چراغ های گازی

 • توزیع نور مطابف با استانداردهای روشنایی

 • ارائه شده در توان های 50 تا 150 وات جهت نصب در فواصل و ارتفاعات گوناگون

 • استفاده از لنز های متقارن جهت توزیع نور یکنواخت

 • قابیلت سازگاری با سیستم های سولار و خورشیدی (ارائه با ولتاژ کاری 12 یا 24 ولت در صورت نیاز)

 • استفاده از LED Driver پیشرفته با جریان پایدار، ضریب توان بالا و آلودگی THD پایین

 • نشان دادن رنگ واقعی اجسام زیر نور LED

 • پوشش با دوام در شرایط محیطی سخت

 • ساختار محکم و بدنه آیرودینامیک

 • عمر طولانی قطعات مصرفی: طول عمر پیش بینی شده برای چراغ های خیابانی LED در حدود 10 تا 15 سال می باشد، که دو تا چهار برابر عمر چراغ های HPS معمول است

 • فاقد اشعة فرابنفش (UV)

 • سازگاری با محیط زیست: چراغ خیابانی LED شامل سرب و جیوه نیست و در صورت شکستن و آسیب دیدن گازهای سمی آزاد نمیکند

 • جذب کمتر حشرات در شب: علت جذب حشرات در شب توسط چراغ های سنتی، ساطع شدن تشعشعات ماوراء بنفش توسط آنهاست. تشعشعات UV در چراغ خیابانی LED درصد بسیار کمتری در مقایسه با چراغ خیابانی سنتی است.

 • کاهش اثر خیره کنندگی نور

 • خاموش و روشن شدن سریع و بدو وقفه: بر خلاف چراغ های بخار جیوه، لامپ متال هالید و بخار سدیم، چراغ خیابانی LED بلافاصله بعد از روشن شدن به حداکثر نوردهی میرسد. در نتیجه خاموش شدن ناگهانی، مشکلی در راه اندازی مجدد ایجاد نمیکند.

 • درجه حفاظت  IP66

 در جدول زیر مقایسه های فنی و اقتصادی مابین چراغ خیابانی LED و بخار سدیم در چند حالت مختلف صورت پذیرفته است

مقایسه پروژکتور خیابانی LED و دیگر چراغ ها

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

برخی اطلاعات مفید:

در یک برآورد آزمایشی در چراغ های LED نصب شده در 10 منطقه بزرگ شهری در ایالات متحده مشخص شد که انتشار گاز دی اکسید سالانه را 1.2 میلیون مترمکعب یعنی معادل آلودگی 212000 خودرو کاهش یافت. از طرف دیگر در حدود حداقل 90 میلیون دلار صرفه جویی در مصرف برق سالیانه ایجاد شد.

شایان ذکر است که از آنجایی که یک چراغ خیابانی LED معمولا نور کمتری تولید میکند. طراحی چراغ به گونه ای که الگوی نور به درستی توزیع شود بسیار حائز اهمیت است. منظور از توزیع درست نور این است که LED های مختلف طوری درون قاب چیده شده باشند که هرکدام در جهت درست نقاط مختلف را هدف گرفته باشند.

یکی از معایبی که نسبت به چراغ خیابانی LED مطرح میشود اینست که درصد بیشتری از نور به سمت خیابان هدایت میشود و نور کمتری به پیاده رو و سایر معابر عبوری میرسد. که البته این مورد را می توان با طراحی درست بدنه چراغ و لنز برطرف کرد.