نورپردازی ساختمان تجاری اداری عالی قاپو (ریز هزینه ها)

توضیحات پروژه
محدوده سعادت آباد
مجتمع تجاری اداری با نمای رومی

توضیحات نورپردازی نمای ساختمان:

پروژه نورپردازی مجتمع اداری تجاری عالی قاپو با توجه به کاربری مجموعه کارفرما از ابتدا اصرار به اجرای یک طرح نورپردازی خاص با ویژگی های منحصر بفرد در محدوده پروژه بود. از آنجایی که یکی از اهداف نورپردازی در پروژه های اداری تجاری جلب هرچه بیشتر توجه ناظران و عابرین می باشد لذا می توان از نورپردازی دینامیک و متغیر برای رسیدن به این هدف بهره بود. با توجه به این توضیحات و همچنین با توجه به معماری نما کارشناسان نورپردازی نما ی ساختمان در مجموعه نور صبا پیشنهاد خود را بر اساس نورپردازی متغیر آدرس پذیر ارائه دادند.
به این ترتیب که هر لاین افقی موجود در نما بر روی هر پیشانی ساختمان یک پیکسل در نظر گرفته شده و نمام چراغ های موجود در آن با یک دستور افکت نورپردازی را اجرا میکنند. یعنی در هر لحظه چراغ های هر لاین دارای یک رنگ خاص بوده و با یک دستور تغییردر طیف نور و شدت نوری آن ها اعمال می شود و همچنین به هرلاین می توان دستوری مستقل از لاین های دیگر داد.
نکته دیگر نورپردازی نما ی این ساختمان با توجه به رومی بودن سبک معماری آن المان های موجود در نما برای نورپردازی هدفگذاری شده که به این ترتیب ادوات در مکان این المان ها کارگذاشته شده و ستون ها و نرده ها و قاب های طراحی شده در نما را نورپردازی کرده اند.

محصولات به کار رفته:

1. پروژکتور LED
2. والواشر LED
3. چراغ دفنی و سقفی
4. سیستم مرکزی آدرس پذیر

تصاویر پروژه

مشاوره رایگان جهت نورپردازی نمای ساختمان شما

اکنون تماس بگیرید        88998402-021

هزینه های پروژه نورپردازی ساختمان اداری تجاری عالی قاپو

قیمت تجهیزات روشنایی این پروژه نورپردازی به شرح زیر است. (یادآور میشویم زمان اجرای پروژه و قیمت های ذکر شده مربوط به سال 1395 میباشد.)

کلیه تجهیزات روشنایی به صورت RGB بوده و رنگ نور توسط سیستم مرکزی کنترل میشود.

  • تعداد 27 عدد پروژکتور 3 وات RGB جمعاً به قیمت 1.188.000 تومان
  • تعداد 1 عدد پروژکتور 6 وات RGB به قیمت 75 هزار تومان
  • تعداد 23 عدد پروژکتور 12 وات RGB جمعاً به قیمت 3.312.000 تومان
  • تعداد 3 عدد پروژکتور 18 وات RGB جمعاً به قیمت 570.000 تومان
  • تعداد 16 عدد پروژکتور 36 وات RGB جمعاً به قیمت 4.480.000 تومان
  • تعداد 10 عدد وال واشر 6 وات RGB جمعاً به قیمت 800.000 تومان
  • تعداد 15 عدد وال واشر 15 وات RGB جمعاً به قیمت 3.040.000 تومان
  • سیستم کنترل مرکزی جهت کنترل شدت و رنگ نور 1.000.000 تومان

مجموع هزینه های نورپردازی ساختمان عالی قاپو به انضمام هزینه طراحی، نظارت بر نصب و راه اندازی مبلغ 14.300.000 تومان بوده است.

نکاتی در زمینه نور پردازی ساختمان تجارتی

ایجاد جلوه ویژه از یک مجموعه ساختمانی با نورپردازی نمای خارجی آن، از راه های مختلفی قابل برنامه ریزی و اجراست. منظور از جلوه یا image معمولا دیدی است که از فواصل دور و از نقاط مختلف شهر از این لکه های نورانی با ساختمان های نور پردازی شده بوجود می آید. یکی از مثال های این سیستم، نور پردازی نمای ساختمان زمردین شش وجهی و مجموعه هتل Pan Pacific است که با پوشش سبز نور ننون درخشنده مشخص می شود. جلوه خاص معمارانه ای که از نورپردازی ویژه ساختمان بانک ملی Fleet و BP America ایجاد شده، به هر بیننده ای کمک می کند که در زمان شب به راحتی این مجموعه ها را از ساختمان ها و آسمانخراش های اطرافشان تشخیص دهند. محدودیت های محل استقرار پایه های روشنایی نور پردازی خارجی را به شدت تحت تأثیر قرار می دهد. نمونه این مورد را در ساختمان NEC در توکیو و به دنبال انتخاب سیستم فشار قوی نور گزنون می بینیم که ستون های بی نظیر نور، سطح نمای ساختمان را فرا می گیرند.نورپردازی ساختمان های تجاری
نورپردازی متحرک در نورپردازی ساختمان تجاری ایده دیگری است که امروزه برای ایجاد جلوه های جذاب و تصویر ذهنی در سیستم نورپردازی ساختمان ها بسیار مورد استفاده قرار گرفته است. نمونه این مسأله در ساختمان موشک مانند برج میان ایالتی کالیفرنیای شمالی بکار رفته است که ستون هایی نوری که از اجزای سازه ای بنا بصورت جداگانه ساطع می شوند، در میان پیکره های مستقر در محوطه Regent Court حرکت می نمایند و به نوعی تابش آفتاب را شبیه سازی می کنند.
معمولا یک نورپردازی موفق و حرفه ای، دسترسی های جلوخان بنا و مسیرهای ورودی ساختمان را با نمای خارجی آن پیوند می دهد. این ارتباط را به خوبی می توان در Prudential Plaza و Landmark Centre دید. در این دو پروژه طراحی معماری و فضاهای عمومی هم سطح خیابان با یک سیستم نورپردازی موفق با هم تلفیق شده اند. ساختمان bioMerieux نمونه دیگری از نورپردازی ساختمان ها را به نمایش می گذارد. در این مجموعه به طراحی داخلی پروژه به همان اندازه توجه شده که نمای خارج در بیرون. همین توجه دقیق و برخورد حساس است که باعث خلق تصویری بی نظیر از منظره شب این مجموعه شده است. این تصویر، تلفیق زیبایی است از نوار روشن خطوط پله های برقی که از میان نمای سرتاسر شیشه ای ساختمان دیده می شوند و ستون عمودی از نور که در پوسته بیرونی ساختمان می درخشد.

نورپردازی ساختمان تجاری در خارج از کشور:

BIOMERIEUX VITEK, INC.

Project: bioMerieux Vilck, Inc.

Location: St. Louis, Missouri

Architect: Mackey Mitchell Associates

Lighting designer: Mackey Mitchell Associales / WTA Associates Engineers

trading building lightingاز زمانی که این ساختمان تجاری در نزدیکی فرودگاه بین المللی Lambert و چندین مؤسسه معتبر علمی دیگر قرار گرفته است. قابل روئیت بودن جلوه شبانگاهی آن از چندین مایل دورتر اهمیت یافته است، بنابراین هدف از پروژه نورپردازی این ساختمان، برجسته سازی بنا در شب بود. نوارهای پنجره در هر طبقه در طول روز با فراهم آوردن امکان استفاده از آفتاب در فضاها آنجا را سرزنده می سازند و در شب حکم یک نشانگذاری بصری را برای بنا دارند. نوارهای بلوک شیشه ای که در روز نور طبیعی را به پلکان ها هدایت می کند، در شب نوعی بیانیه شور پردازید تأثیر گذار را تجسم می بخشد.
تأثیرگذاری نورپردازی عمودی خارج بنا از بکارگیری فلورسنت هایی با طول 3 با ۴ متر است که به کمک بازتاب دهنده های نامتقارنی مستقر در امتداد بلوک شیشه ای در جای خود محکم شده اند. این خطوط عمودی جلوه ای شبه موشک های فضاپیما به بنا داده اند. فضای لابراتوار این پروژه با نور شلجمی فلورسلت که توسط صفحات پلاستیکی مخصوصی مهار شده در تمام طول شب روشن می باشد.

INTERSTATE TOWER

Project: Interstate tower

Location: Charlotte, North Carolina

Architect: Gary Handle senior associate partner-in-charge, Kohn Padersen Fox

Lighting designer: Craig A. Roeder Associates, Inc,

trading center lightingقسمت بالای برج میان ایالتی Charlotte در کالیفرنیای شمالی که شکلی شبیه موشک دارد. به قدری مرتفع است که از تمام نقاط بزرگراه های اطراف فایل رؤیت باشد، نورپرداز این پروژه Craig A. , Roeder , LES . IALD از ابتدای طراحی آن در جریان روند پروژه قرار داشت تا بتواند برای منظره شب هنگام این برج، سیستم موفقی از جلوه نور در تاریکی طراحی کند. با وجودیکه هدف اصلی از نورپردازی این مجموعه تقویت بصری آن بوده Roeder در طرح خود سیمای پویا و با نشاط به این مجموعه القاء کرده است. نورپردازی این ساختمان باعث شده که قسمت بالایی برج، مانند موشکی در حال پرتاپ به فضا به نظر آیدہ خود Roeder در این باره می گوید :” این موشک قرار است در ایام تعطیلات و فستیوال هایی که در مرکز شهر برگزار می شوند. پرتاب شود.”
Rocker در رابطه با سیستم مورد استفاده در تور پردازی این پروزه می گوید ” من از نور سدیم با فشار بالا استفاده کردم چون دریافتم که چراغ ها با این نور بسیار بیشتر و با دوام تر کار می کنند تا با نور چراغ های کوارتز که در بقیه نقاط استفاده می شوند. “
ساختمان تجاریلامپ های متال هالید که با عمری طولانی در حدود ۱۰۰۰۰ ساعت تهیه شدند فقط برای آرامش بخش بالایی ساختمان بکار می روند. شیب سقف با چراغ های ۷۰ واتی به طور کامل پوشیده شده و از تنون در نورپردازی سقف و حلقه های اطراف حجم استوانه ای بالای ساختمان استفاده شده است. سه حجم مناره مانند
مخروطی با یک لامپ ۲۵۰ وانی پشت شیشه ای مات پنهان شده، روشن می شوند و حرارت ۳۰۰۰ درجه کلوین گاز ننون باعث ایجاد رنگی خاص در آن می شود که ترکیب آن با اسب های مثال هالید باعث ایجاد رنگی متناسب با رنگ هالوژن را می گردد که در قسمت پایین تاج ساختمان بکار رفته است.

منبع: نورپردازی در معماری منظر، هدی طبری

Visited 1,853 times, 1 visit(s) today