[vc_row][vc_column][vc_single_image image=”4953″ img_size=”full” alignment=”center”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

نورپردازی و مصالح نما (سنگ ، آجر و…)

در هنگام طراحی نورپردازی نمای ساختمان طراح نور باید به میزان جذب و بازتابش نور در سطوح، با توجه به مصالح به کار رفته مانند آجر ، سنگ ، بتون و … نیز توجه کند. تشخیص میزان بازتابش یک سطح در نحوه برخورد طراح با آن سطح بسیار موثر خواهد بود. درخشندگی سطحی با بازتابش زیاد که توسط منبعی با شدت روشنایی کم روشن شده، ممکن است برابر باشد با درخشندگی سطحی که بازتابش کمی دارد ولی توسط منبعی با شدت روشنایی زیاد روشن شده است. میزان جذب و بازتابش نور به جز طبیعت ماده به تمیز یا کثیف بودن و نو یا کهنه بودن آن نیز بستگی دارد. در صورتی که هدف طراح نور ایجاد جلوه های بصری به کمک خاصیت بازتاب نور در مصالح باشد باید بازتاب سطح مورد نظر از حد معینی بیشتر باشد. به طور مثال مصالحی مانند آجر سفید ، سنگ روشن ، بتن تمیز و گچ تازه به این منظور مناسب هستند، در حالی که آجر و بتن تیره و کهنه بخش زیادی از نور تابیده شده را جذب می کنند.
نورپردازی مصالح و سطوح براق، دشواری هایی نیز در بر دارد. بسیاری از اوقات ناظر در دیدن سطوح براق نورپردازی شده دچار مشکل میشود. به عنوان مثال می توان به تابلوهای رنگ روغن، قاب شیشه ای دور یک جسم و حتی یک کاغذ سفید اشاره کرد. به این ترتیب حتی نورپردازی یک تابلوی روی دیوار کاری دشوار خواهد بود.(Tregensa&Loe,1998,93) طراح نور در هنگام نورپردازی اینگونه سطوح، برای جلوگیری از بروز دشواری در دیدن، باید میزان تابش سطح موردنظر، شدت روشنایی منبع، زاویه تابش و فاصله نور از سطح و همچنین نوع لامپ به لحاظ پخش نور را به طور همزمان در نظر داشته باشد.
یک سطح براق قرار گرفته روی دیوار را می توان به صورت زیر روشن کرد:
در صورتی که منبع نور بیش از حد به سطح براق نزدیک شود، قسمتی از آن سطح به میزان زیادی روشن میشود، در حالی که در برخی قسمت های دیگر، سایه های عمیق ایجاد میشود. این اتفاق زمانی می افتد که منبع نور پشت خط انعکاس است. اگر بخواهیم سطح موردنظر را به صورت یکنواخت روشن کنیم، بهتر است منبع نور پخش غیر هندسی داشته باشد. در صورت هندسی بودن پخش نور، قسمتی از تابلو بیشتر روشن میشود و دیگر بخش ها رفته رفته تاریک میشوند. (Tregevza& Loe,1998,93)

برگرفته از نور و احیای مناظر شبانه، مهرنوش غفارزاده وجدانی[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message style=”round”]

مشاوره رایگان جهت نورپردازی نمای ساختمان شما

اکنون تماس بگیرید        66740392

ارتباط از طریق تلگرام
جهت ارتباط با از طریق تلگرام شماره 09363590185 را ADD کنید و یا بر روی تصویر زیر کلیک کنید
telegram

[/vc_message][/vc_column][/vc_row]
Visited 1,309 times, 1 visit(s) today