نورپردازی نمای ویلا در ساختمان ویلایی

 نورپردازی نمای ویلا در ساختمان ویلایی نیز علاوه بر ساختمان این روزها نیز بسیار مورد توجه می باشد. بسیاری از افراد که دارای ویلای شخصی هستند و یا به قصد اجاره دادن ویلا، نسبت به خرید ویلا اقدام می کنند، به دلیل اینکه ویلای آنها نسبت به دیگر ساختمان ها بیشتر مورد توجه قرار بگیرد، به نورپردازی نمای ویلا خود بسیار توجه می کنند.

نورپردازی نمای ویلا

با همه این موضوعاتی که در بالا ذکر شد، این روزها شاهد ساختمان های ویلایی می باشیم، که با استفاده از نورپردازی، ساختمان یا ویلای آنها نسبت به دیگر ساختمان ها جذابیت بیشتری داشته و زیباتر می باشند. و نباید فراموش کرد که نمای ویلا نیز قسمتی از کل ویلا می باشد و به نوعی ویترین آن می باشد. و به آن می بایست بسیار توجه کرد و اصلی ترین و بهترین روش برای زیباسازی، نورپردازی نمای ویلا می باشد.

نکاتی در نورپردازی ویلا

نورپردازی  ویلا نیز مشابه نورپردازی نمای ساختمان ها و بنا ها با توجه به نوع و سبک معماری ویلا تعریف می شود. به فرض مثال برای نورپردازی نمای ویلا با نمای رومی به روش نورپردازی تاکیدی برای انواع المان های پر تکرار در نما مثل ستون ها و سرستون ها ، سراهی ها، قاب ها، دیواره ها و … بنا به طرح معماری نما می پردازیم. یا برای نورپردازی ویلا با نمای کلاسیک، مشابه نورپردازی نما ساختمان سبک کلاسیک ،  به نورپردازی حجمی آن پرداخته و المان های موجود در نما را به شیوه  نورپردازی تاکیدی روشن می کنیم. نکته قابل توجه در نورپردازی ویلا استفاده از طیف های متفاوت تر برای رسیدن به یک طرح نورپردازی بدیع و جذابتر می باشد. به عنوان مثال می توان از طیف های نور گرم تر برای نما و ترکیب آن ها با نورهای آفتابی یا مهتابی که می تواند موجب جلوه بیشتر طیف های نوری و همچنین ظرافت های معماری نما شود استفاده کرد.

در نورپردازی ویلا به این نکته نیز باید توجه شود که چون عموما در این گونه فضاها روشنایی عمومی کمی وجود دارد بهتر است طرح نورپردازی ویلا به نحوی پیش بینی شود که بتواند سهم زیادی در روشنایی محوطه اطراف نیز داشته باشد تا علاوه بر نورپردازی ویلا و جنبه زیبایی شناسی آن به لحاظ روشنایی کاربردی نیز مفید واقع شود.

مطلب دیگر در نورپردازی ساختمان ویلایی گسترده بودن زمینه های مختلف نورپردازی می باشد. به عنوان مثال ممکن است یک ویلا علاوه بر بنای آن شامل محوطه فضای سبز، گلکاری ها ، آب نما و استخر، پیاده راه  و یا باغی با درختان متفاوت باشد. بر همین اساس در طراحی نورپردازی ویلا باید یک هماهنگی بین نورپردازی تمام فضاها با کاربرد های مختلف برقرار کرد و با تمام تجهیزات نورپردازی با کارکردهای خاص آشنایی داشت. در ادامه به بررسی چند نوع نوع پردازی مورد استفاده در ویلاها می پردازیم.

 

روشنایی مسیر:

بدلیل آنچه گفته شد که معمولا در مناطق ویلایی روشنایی محیطی کمی وجود دارد لذا برای روشنایی عمومی محوطه ی اطراف ویلا باید منابع نوری را انتخاب کرد که بتوانند توان مورد نیاز برای روشنایی محیطی را تامین کنند و بهتر است در تمام مواضع رفت و آمد این منابع نور تعبیه بشود. یک گزینه ایده آل برای روشنایی محل عبور و مرور در محوطه ویلا چراغ پارکی باشد. هدف اول از استفاده از چراغ های پارکی روشنایی محیطی می باشد اما اگر بتوان در چینش و انتخاب توان و نوع این چراغ ها نکات اصولی طراحی نورپردازی را رعایت کرد می توان به وجه زیبایی نورپردازی ویلا نیز دست پیدا کرد.

در کنار چراغ های پارکی برای روشنایی و نورپردازی مسیر می توان به سایر تجهیزات نورپردازی مانند چراغ های دفنی ، سنگ نورانی، چراغ های چمنی و سایر پروژکتور ها هم با توجه به فضای موجود استفاده کرد. همچنین برای تامین چراغ های راهنمای مسیر نیز می توان از سنگ های نورانی در کنار چراغ های مسیر استفاده کرد.

نورپردازی آب نما و استخر

زمانی که یک ویلا دارای آب نما و یا استخر و … می باشد بالطبع برای نورپرداز این قسمت از ویلا باید سراغ چراغ های IP67 یا IP68 رفت. توجه به این نکته که نورپردازی هر جز از یک مجموعه ویلایی دارای هماهنگی با نورپردازی سایر اجزا و فضاهای با کاربری متفاوت در ویلا باشد می تواند بر زیبایی نهایی نورپردازی کل مجموعه ویلا بیافزاید و بخصوص از آلودگی نوری وبصری طرح نهایی نورپردازی ویلا جلوگیری کند. به همین دلیل انتخاب نوع و توان و طیف نور مناسب برای تجهیزات نورپردازی آب نما و استخر با توجه به طرح کلی نورپردازی نمای ویلا یا سایر مناطق ویلا ضروری است اما به طور کلی می توان برای این قسمت ها نورپردازی متغیر را بهترین گزینه دانست. چراکه وجود افکت نوری در کنار این آب نما ها در کنار شنیدن صدای موسیقی آب می تواند احساس آرامش فوق العاده ای به کاربران این مجموعه ها ببخشد و  جذابیت های بصری کل مجموعه را افزایش دهد. انواع چراغ های توکار و روکار استخری برای آب نما و چراغ های دور فواره ای برای نورپردازی آب فوران یافته بالای نازل، و چراغ های روکار برای نورپردازی آب داخل آب نما و استخر مناسب هستند که محصولات تولیدی power LED قابلیت تولید در حالت  RGB با رعایت الزامات را دارند. اصطلاح رایج نورپردازی متغیر به صورت RGB  چراغ های هفت رنگ می باشد که استفاده از این محصولات در آب نما ها واستخرها متداول است.

 

نورپردازی باغ، درخت و فضای سبز

مشابه آنچه در مورد نورپردازی ویلا گفته شد در مورد نورپردازی باغ و فضای سبزآن نیز این نکته صدق می کند که علاوه بر جنبه زیبایی شناسی نورپردازی باید به وجه کاربردی آن که همان روشنایی عمومی فضا می باشد نیز باید توجه داشت. شاید مهمترین نکته در این مقوله توزیع متوازن شدت روشنایی و لومن نور می باشد تا به یک روشنایی محیطی مطلوب برسیم. با توجه به این نکته به بررسی انواع تجهیزات نورپردازی مناسب نورپردازی باغ و فضای سبز می پردازیم که می توان به چراغ های دفنی ، چمنی، و انواع چراغ های روکار اشاره کرد. برای این قسمت ها هم می توان از نورپردازی متغیر استفاده کرد اما باید به این نکته توجه داشت که یکپارچگی طرح کلی نورپردازی آسیب نبیند.

 

نورپردازی و روشنایی محوطه

برای این مهم می توان از انواع پروژکتور ها و والواشر ها و حتی چراغ های خیابانی با توجه به کاربری فضای مورد نظر استفاده کرد. نکات مهم در این نوع نورپردازی عدم ایجاد خیرگی برای چشم ناظر، جلوگیری از مزاحمت برای سکنه و همسایگان و عابران ، عدم ایجاد آلودگی نوری و بصری و عدم ایجاد مزاحمت برای نور تجهیزات نورپردازی که عموما دارای شدت نور کمتری به نسبت تجهیزات روشنایی هستند را بایست در نظر داشت. تعیین شدت روشنایی مطلوب برای روشنایی محیطی دیگ رنکته حائز اهمیت می باشد که باید به آن توجه داشت. پروژکتور های توان بالا و والواشرها و چراغ های خیابانی  و …. نمونه های مناسب از تجهیزات مورد استفاده جهت تامین روشنایی محوطه می باشد.

 

نتیجه گیری

در پایان می توان به این جمع بندی رسید که در یک طرح نورپردازی ویلا به انواع طراحی نورپردازی با کاربرد های متفاوت اعم از نما، محوطه، فضای سبز و درختان، آبنما و استخر و …. مواجه میشویم که علاوه بر انتخاب بهترین تجهیز برای هر منظور باید توجه داشت که نورپرداز ی هر قسمت با سایر قسمت ها همخوانی داشته باشد و چه بهتر که بتوان از طیف های نوری خاص تر در نورپردازی ویلا استفاده کرد.

Visited 2,425 times, 1 visit(s) today