تفاوت SMD و COB – پروژکتورهای اس ام دی و سی او بی چه تفاوتی با هم دارند – کدام بهتر است

اس ام دی و سی او بی چیست؟

پروژکتور COB و پروژکتور SMD هر دو مانند پروژکتور LED با تکنولوژی دیودهای نورانی (LED) تولید میشوند. با گذر زمان لامپ های ال ای دی (LED) بهبود یافته و روند پیشرفت آنها باعث شد نسبت به گذشته تطبیق پذیرتر، بهینه تر و برای انرژی موثرتر باشند. امروزه مدل های مختلف ال ای دی در مقایسه با چراغ های رشته ای سنتی بسیار محبوب هستند؛ بیشتر به این دلیل است که مصرف انرژی کمتری دارند و حدود 25 برابر بیشتر عمر می کنند. چراغ های LED در مدل های متنوعی عرضه شده اند. بنابراین شما باید بسته به نوع نیازهای خود مانند بهره وری انرژی و تطبیق پذیری با محیط، یکی از لامپ های SMD و COB را انتخاب کنید. تفاوت SMD و COB ، زیاد بوده و هر کدام به نوعی منحصر به فرد هستند. برای اینکه به خوبی تفاوت های این دو لامپ را درک کنید، تفاوت اس ام دی و سی او بی را به شما عزیزان ارائه می دهیم تا قبل از تهیه آنها اطلاعات کاملی داشته باشید.

تفاوت SMD و COBتفاوت بین اس ام دی و سی او بی

 

تفاوت SMD و COB: اس ام دی چیست؟

اس ام دی یا به انگلیسی “Surface Mounted Device”، رایج ترین LED موجود در بازار است. SMD ها به دلیل اینکه تطبیق پذیری و انعطاف پذیری زیادی با محیط دارند، مورد توجه مشتریان قرار گرفت. این لامپ ها را حتی در نورپردازی ساختمان یا حتی در چراغ های SOS تلفن همراه مورد استفاده است. تراشه های اس ام دی در ابعاد مختلف در بازار عرضه می شوند. این تراشه ها گاهی به طرح مارپیچ مانند SMD 5050 با عرض 5 میلی متری بوده یا SMD 3528 با عرض 3.5 میلی متر است. در نتیجه اس ام دی تراشه های مختلفی دارد که اغلب تخت و مربعی شکل هستند.

 

تفاوت SMD و COB: سی او بی چیست؟

در سال های اخیر تولید LED پیشرفت های زیادی داشته و لامپ های متعددی با فرمت های جدید وارد بازار شده است. COB یا به انگلیسی “Chip on Board” پا را فراتر گذاشته و استفاده از انرژی را به حداقل ممکن رسانده است. ناگفته نماند تراشه های سی او بی ها و اس ام دی ها در یک سطح هستند اما در دیودها با هم فرق دارند. در واقع تفاوت اس ام دی و سی او بی در اینست که لامپ های COB دارای دیودهای بیشتری است و در واقع تراشه های COB از بیش از 9 عدد دیود تشکیل شده اند. تراشه های سی او بی، صرف نظر از تعداد دیودها فقط دارای 1 مدار و 2  اتصال است.

تفاوت اس ام دی و سی او بیتفاوت SMD و COB

 

تفاوت اس ام دی و سی او بی

 پس از ورود SMD، حجم محصولات الکترونیکی 40 درصد و فی کاهش یافت. در نمونه های جدید 60 درصد وزن کاهش پیدا کرده و از اطمینان بالا و قابلیت ضد لرزش قوی برخوردار شدند. همچنین نقض ها از بین رفته و ویژگی های فرکانس بالا، کاهش تداخل فرکانس الکترومغناطیسی، دستیابی آسان به اتوماسیون، بهبود راندمان تولید، کاهش 30 درصدی هزینه ها و 50 درصد صرفه جویی در مواد، انرژی، تجهیزات، نیروی انسانی و زمان به آنها اضافه شد.

اصلی ترین تفاوت اس ام دی و سی او بی، استفاده از انرژی است. COB به دلیل نسبتی که هر لومن به ازای هر وات دارد و راندمان گرما را بهتر انجام می دهند، به عنوان بهترین LED شناخته شده است. این موضوع ارتباط زیادی با طراحی ال ای دی های سی او بی و خنک کننده بستر تراشه ها دارد.

برخلاف اس ام دی، نمی توان از لامپ های سی او بی برای ایجاد تغییر رنگ نورپردازی استفاده کرد. این بدان دلیل است که سی او بی ها دارای 2 اتصال و 1 مدار هستند. به همین دلیل لامپ های سی او بی، بیشتر در نورپردازی های تک رنگ کارآمد خواهند بود. فراموش نکنید برای ایجاد رنگ های گوناگون، به چندین کانال مختلف نیاز است.

تفاوت SMD و COB در بهره برداری از نور نیز است. هر دو لامپ دارای روشنایی بالایی است اما با همدیگر کمی تفاوت دارند. لامپ های SMD تک لامپه هستند و همین موضوع باعث شده پراکندگی نور بیشتری داشته باشند و برای اتاق یا محیط های اداری انتخاب بهتری باشند. اما COB به صورت لامپ های تکی در کنار هم یا به صورت یک عددی عرضه می شوند. توجه داشته باشید سی او بی، پخش نور متمرکز تری ارائه می دهد. در نتیجه ماژول منبع نور COB یک منبع نور یکپارچه با قدرت بالا است. برای مثال سی او بی ها در ساخت برخی چراغ قوه، چراغ های پیشانی و در مکان های خاص مانند خیابان یا ریل ها مورد استفاده است.

در انتهای بحث تفاوت SMD و COB ، لازم است بدانید عملکرد COB بالاتر از SMD است؛ اما هرگز به عنوان خرید برتری نسبت به هم ندارند. شما باید بر اساس مکانی که قرار است این لامپ ها را پیاده سازی کنید، اس ام دی یا سی او بی تهیه کنید.

 

 

 

Visited 2,113 times, 1 visit(s) today