قیمت لامپ ال ای دی و دلایل تفاوت آن

قیمت لامپ ال ای دی (LED)و دلایل تفاوت آن مابین برندهای مختلف

اگر شما هم برای کاهش قابل ملاحظه هزینه برق منزلتان تصمیم به استفاده از لامپهای ال ای دی گرفته و به بازار لامپهای ال ای دی مراجعه کرده باشید، حتما متوجه شده اید که قیمت لامپ ال ای دی بسیار گوناگون بوده و تصمیم گیری در این مورد که کدام لامپ مناسبتر است کاری دشوار می باشد. هدف از این مقاله مختصر توضیحی درباره علل وجود تفاوت فاحش در قیمت لامپ ال ای دی مابین برندهای مختلف می باشد.

فاکتورهایی که می تواند باعث کاهش قیمت لامپ ال ای دی گردد:

فلیکر (نوسان)      توان مجازی       هیت سینک       چیپ ال ای دی      درایور

فلیکر یا نوسان روشنایی:

قیمت لامپ ال ای دیهمانطور که میدانیم فرکانس شبکه برق ایران ۵۰ هرتز می باشد. این نوسان طبیعی برق متناوب باعث خاموش و روشن شدن بسیار سریع برخی منابع نور مانند لامپ های مهتابی می گردد. به این پدیده فلیکر می گویند. لازم به ذکر است که فلیکر با چشم غیر مسلح غیر قابل تشخیص می باشد. ولی در صورتی که مثلا با دوربین موبایل خود از نزدیک به لامپ نگاه کنیم این پدیده قابل مشاهده است. حال اگر در ساخت لامپ ال ای دی از درایور مناسب استفاده نگردد و یا از ترانس استفاده شود که برق را به صورت کاملا DC شده ارائه ندهد، این پدیده بسیار شدید تر از لامپ های مهتابی مشاهده می گردد. از عوارض فلیکر می توان به سردرد های مزمن، فشار و ناراحتی چشم اشاره کرد که از زمان رواج لامپ های فلورسنت باره توسط مصرف کنندگان مطرح شده است. همچنین اینگونه لامپ ها به هیچ عنوان مناسب کارهایی مانند مطالعه نمی باشند. شایان ذکر است که اگر در تولید لامپ ال ای دی از تجهیزات مناسب استفاده شود میزان فلیکر به صفر می رسد و این مورد یکی از دلایل برتری لامپ ال ای دی در مقابل لامپ های کم مصرف می باشد.

توان راکتیو:

به زبان ساده می توان گفت توان راکتیو توانی می باشد که باعث روشنایی در لامپ نمی گردد و در اثر عناصر خازنی و یا سلفی به وجود می آید. همچنین نسبت توان حقیقی به توان ظاهری را ضریب توان گویند. هر چه ضریب توان به عدد یک نزدیک تر باشد لامپ از بازده بالاتری برخوردار است. متاسفانه دیده شده در برخی از لامپهای ال ای دی ارزان قیمت ضریب توان حتی  به ۰٫۵ هم میرسد. اینگونه لامپ ها مثلا اگر به اسم ۹ وات تولید گردند در واقع مصرف بسیار بیشتری دارند و هدف ما از جایگزینی لامپ ال ای دی را در جهت کاهش مصرف برق کاملا زیر سوال می برند

کیفیت هیت سینک و چیپ ال ای دی و درایور عواملی مشترک بین سایر منابع نور ال ای دی بوده که باعث کاهش قیمت لامپ ال ای دی می گردد، لذا لطفا به مقاله کدام پروژکتو ال ای دی مناسب است مراجعه شود.

عوامل فوق باعث شده که قیمت لامپ ال ای دی در انواع گوناگون بسیار متفاوت باشد. ولی در پایان باید گفت در صورتی که لامپ ال ای دی مناسب و با کیفیت تهیه نگردد، عملا تغییری نسبت به لامپ های کم مصرف ایجاد نمی گردد.