در میان انواع لامپ های رشد گیاهان ، چگونه بهترین لامپ رشد را برای گیاهان در محیط سرپوشیده انتخاب کنیم؟

باغبانی خانگی و سرپوشیده کاری آسان نیست. لامپ رشد گیاه به شما اجازه می دهد تا بتوانید در محیطی سرپوشیده و در هر زمانی از سال طیف گسترده ای از گیاهان را در هر شرایط آب و هوایی پرورش دهید.

نور مصنوعی رشد گیاه

انواع محصولات لامپ رشد گیاه را ببینید در توان های مختلف ببینید.

این لامپ های رشد گیاهان به طور خاص برای جایگزینی نور طبیعی خورشید، فعال سازی فتوسنتز و تهیه طیف رنگی مناسب به گونه ای طراحی شده اند که گیاهان بتوانند رشد کنند. با نصب وسایل یا لامپ شما می توانید گوجه فرنگی های خوشمزه ای را در فصل زمستان میل کنید یا بنفشه های زیبایی را در تمام طول سال داشته باشید.

لامپ های رشد گیاهان

رشد گیاهان با لامپ های رشد

شما می توانید به راحتی با لامپ های رشد گیاهان در منزل از گیاهان خود مراقبت کنید.

انواع مختلفی از لامپ های رشد گیاهان در بازار موجود می باشد که هر کدام دارای نقاط قوت و ویژگی های مختص به خود هستند.

در این مطلب راهنمایی جهت نحوه انتخاب بهترین چراغ های ویژه رشد گیاهان را قرار داده است و هم چنین یاد می گیرید چگونه این لامپ ها را تنظیم کنید.

انتخاب نوع لامپ رشد – مقایسه لامپ های رشدگیاهان با دیگر وسایل روشنایی

آیا شما لامپ های موجود را می توانید با لامپ های رشد گیاهان تعویض کنید؟ یا باید شما یک لامپ جدید را با ویژگی روشنایی مخصوص خریداری کنید؟ این موضوع به مقدار هزینه، کیفیت لامپ ها یا میزان راحتی استفاده شما بستگی دارد. لامپ های رشد گیاهان گیاه گزینه ی ارزانی هستند. استفاده از آن ها نیز آسان است. برای استفاده از این لامپ ها کافی است که یک لامپ قدیمی یا چراغ سقفی را که نیاز به تعویض لامپ را دارد را در دسترس داشته باشید و لامپ رشد مخصوص گیاهان را در آن جایگذاری کنید.

وسایل نصب روشنایی رشد بسیار گران قیمت هستند اما آن ها راه حل جامعی را ارائه می دهند. یک وسیله نصبی می تواند روشنایی چندین گیاه را فراهم کند و نور را به طور یکسان در کل فضا پخش کند. زیرا این وسایل به طور خاص برای رشد گیاهان طراحی شده اند، آن ها طیف گسترده ای از نور را نسبت به نور لامپ های ارزان قیمت عرضه می کنند.

آیا می توانیم یک لامپ از نوع رشته ای یا لامپ رشته ای یا لامپ led داشته باشیم؟

لامپ های رشد گیاهان تابان پرهزینه ترین تکنولوژی هستند اما کم مصرف هستند هم چنین گرمای نسبتا بالایی را ایجاد می کنند.

An example of incandescent grow light bulb.

نمونه ای از لامپ رشد گیاهان

تصویر بالا مربوط به یک لامپ روشنایی رشد تنگستنی است. اگر چه این لامپ ها بهترین گزینه از نظر هزینه هستند اما تولیدگرمای زیاد و کارایی کمتر آن ها از دلایلی هستند که باعث شده است تا گزینه های مناسبی برای خرید نباشند.

لامپ های فلورسنت گرمای کمتری را تولید می کنند و طیف مناسبی از نور را برای رشد گیاهان فراهم می کنند. معمولاً آن ها به عنوان لامپ های رشته ای یا فلورسنت فشرده شناخته می شوند. لامپ های رشد گیاهان فلورسنت از نظر کارایی و انرژی نسبت به لامپ های رشته ای گزینه های بهتری هستند اما از نظر هزینه گرانتر هستند.

A CFL bulb from OTT-LITE.

لامپ رشد گیاه از نوع فلورسنت

در تصویر نمونه ای از لامپ فلورسنت فشرده را مشاهده می کنید. این نوع از لامپ ها عمر طولانی تری دارند و طیف نور بیشتری را پخش می کنند.

لامپ های رشد گیاهان led

لامپ های رشد گیاهان led جدیدترین فناوری در بازار امروز را عرضه می کنند. این لامپ ها بسیار پرکاربرد هستند و گرمای کمتری را ایجاد می کنند و طیف ایده الی از نور را ارائه می دهند. چراغ های led انرژی کمی مصرف می کنند، گرمای کمی ایجاد می کنند و رنگ بهینه ای برای رشد دارند به واسطه داشتن این دلایل نسبت به لامپ های فلورسنت یا لامپ های رشته ای برای رشد گیاهان بسیار کارا، موثر و کاربرپسند هستند .

لامپ های رشد گیاهان LED

لامپ رشد گیاه از نوع led

تصویر بالا مربوط به لامپ رشد از نوع led است. این تکنولوژی دارای کمترین گرمای خروجی است و موجب صرفه جویی در مصرف انرژی می شود و لامپ رشد گیاه ارزان گزینه مناسبی برای گیاهان سرپوشیده است. لامپ های با چگالی شارژ بالا یا لامپ های hid از طریق ایجاد قوس الکتریکی بین الکترودهای تنگستن درون یک لوله فیوز شده با آلومینا باعث ایجاد نور می گردند. این لامپ های ویژه سطح خروجی نور بالایی دارند و معمولا استفاده تجاری دارد.

لامپ های فلزی هالید از بخار جیوه مخلوط شده برای ایجاد نور قوی استفاده می کنند. آن ها از وسایل ویژه ای استفاده می کنند و مانند لامپ های hid معمولا برای لوازم فنی و تجاری مورد استفاده قرار می گیرد.

کدام رنگ نور برای رشد گیاهان مناسب است؟

نور بنفش آبی در محدوده 400 تا 520 نانومتر جذب کلروفیل، فتوسنتز و رشد را مهیا می کند. لامپ های قرمز در محدوده 610 تا 720 نانومتر موجب رشد و شکوفایی و جوانه زدن می گردد.

لامپ های رشد گیاهان طیف مناسبی از نور را برای فتوسنتز مهیا می کنند تا برای رشد گیاهان موردنیاز می باشد. قبل از خرید لامپ طیف رنگی ارائه شده آن را حتما بررسی کنید. لامپ هایی که طیف کاملی از نور را ارائه می دهند می توانند گزینه ایده الی را برای رشد فضای کاری شما ایجاد کند. لامپ های از نوع led می توانند طیف کاملی از نور را ایجاد کنند بنابراین می توانید از تمام مزایای آن استفاده کنید.

لامپ های رشد گیاهان

رنگ نور لامپ رشد گیاه

توجه: نور بنفش-آبی باعث رشد گیاه می گردد و نور قرمز جوانه زدن گیاه را تقویت می کند. لامپ های رشد گیاهان led ممکن کمی عجیب به نظر برسند ولی شامل هر دو نوع رنگ می باشد.

نحوه راه اندازی مکانی برای رشد گیاهان سرپوشیده:

چگونه می توان نور کافی برای رشد گیاهان سرپوشیده باغ فراهم کرد؟ ما در اینجا به سه نکته در مورد راه اندازی این مکان ها آورده ایم تا شما این کار را به بهترین شکل ممکن انجام دهید.

  • نقشه مکان سرپوشیده گیاهان خود را در نظر داشته باشید. اگرچه ممکن است یک قفسه باشد، یک زیرزمین یا یک اتاق خالی باشد، بررسی کنید ببینید چقدر فضا در دسترس دارید. با توجه به این نکته گیاهان خود را در آن قرار دهید.

  • با توجه به نوع گیاه گلدان ها در فاصله 4 تا 8 اینچ از یکدیگر قرار دهید تا فضای کافی برای رشد مهیا باشد و دسترسی آسانی جهت هرس و مراقبت های دیگر داشته باشید.

  • هم چنین باید مطمئن شوید که لامپ هایی که خریداری کرده اید کل گیاهان آن مکان را نوردهی می کنند. شما ممکن است به بیشتراز یک لامپ نیاز داشته باشید. تعداد لامپ های موردنیاز به اندازه مکان شما بستگی دارد ممکن است فقط به یک لامپ نیاز داشته باشید یا ممکن است به لامپ های بیشتری نیاز داشته باشید.

Sprouts growing under light.

رشد جوانه گیاهان در محیطی پرنور

جوانه ی گیاهان معمولا در یک محیط پرنور رشد می کنند.

نکاتی در مورد نحوه نصب و راه اندازی لامپ رشد گیاهان:

آویز کردن یا قرار دادن لامپ ها بر روی تخته گیاهان گلدان ها می تواند بهترین چیدمان باشد. زیرا نور طبیعی خورشید از بالا به گیاهان می تابد و از همه طرف به برگ های گیاهان نور می رسد.

Basil grown under a grow light.

تابش نور لامپ رشد بر روی گیاهان

لامپ های رشد گیاهان را مستقیم روی گیاهان قرار دهید تا از نور خورشید استفاده کنند.

لازم است بدانید که لامپ های رشته ای در فاصله ی 60 سانتی متری از گیاهان قرار دهید. چراغ های از نوع فلوئورسنت و led گرمای کمتری را تولید می کنند بنابراین می توان در فاصله کمتری به ترتیب 30 و 15 سانتی متری بر روی گیاهان قرار دهید. لامپ رشد گیاه را در فاصله مناسبی از گیاهان قرار دهید.

شما می توانید برای اگهی از مشخصات دقیق با افراد خبره مشورت کنید. و به خاطر داشته باشید که میزان روشنایی موردنیاز برای گیاهان به ویژگی های خاص آن بستگی دارد. بستگی به نوع گیاهی که می خواهید پرورش دهید نیاز است که لامپ ها را در ارتفاع متفاوتی در مکان های خاص گیاه قرار دهید.

لامپ های رشد گیاهان

تابش نور لامپ رشد led بر گیاهان

لامپ های led گرمای کمتری دارند پس می توانید آن ها را در فاصله کمتری از گیاهان قرار دهید.

لامپ رشد گیاهان را چه مدت زمانی روشن نگه داشت؟

گیاهان مختلف به مقادیر مختلفی از نور احتیاج دارند. به عنوان یک قاعده کلی اکثر سبزیجات و گیاهان گل دار روزانه به 12 تا 16 ساعت نور احتیاج دارند که گیاهان گل دار به نور بیشتری نیاز دارند.

برنامه ریزی کنید تا گیاهان را حداقل 8 ساعت در تاریکی قرار دهید. در واقع تاریکی نیز برای چرخه رشد گیاهان بسیار حائز اهمیت است. در طول روز نور خورشید به گیاهان کمک می کند تا انرژی خود را از طریق فتوسنتز تولید کنند.

در طول شب، این فرایند برای رشد گیاهان به عنوان تنفس انجام می شود. دسته بندی دانه ها و برچسب گیاهان خود را بررسی کنید و پیشنهادهای بهتر را در این مورد بپذیرید. و لامپ رشد گیاهان را هر چند وقت یک بار خاموش کنید .همان طور که هیچ کس دوست ندارد 24 ساعته کار کند گیاهان نیز نمی توانند همیشه فعالیت داشته باشند.

Visited 1,996 times, 1 visit(s) today

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *