لامپ فتوسنتز برای گیاهان خانگی

لامپ فتوسنتز

رشد گیاهان خانگی با چراغ فول اسپکتروم

یکی از مهم ترین تصمیماتی که موقع حفر کردن عمیق تر باغ خود می گیرید، نور است. باید دانش خود را نسبت به نیاز گیاهان به نور و اینکه در شرایط مختلف چه نوع گزینه هایی در مورد نور در اختیار دارید و کدامیک از آنها اثر بخشی بیشتری دارد را بسط دهید.

نور مصنوعی رشد گیاه

انواع محصولات لامپ رشد گیاه را ببینید در توان های مختلف ببینید.

 

لامپ فتوسنتز چیست؟

به زبان ساده، لامپ فتوسنتز (لامپ رشد گیاه ) لامپ های الکتریکی هستند که به عنوان جایگزین نور خورشید برای رشد گیاهان خانگی مورد استقاده قرار می گیرد. لامپ های رشد به منظور انتشار طیف الکترومغناطیسی طراحی شده اند که باعث می شود فتوسنتز (فرایند تبدیل کربن به قند با استفاده از نور خورشید) امکان پذیر باشد. لامپ های فتوسنتز شامل لامپ ها، اسمبلی سوکت، سیم، ماسه و رفلکتور می باشد. بالابر لامپ و حرکت دهنده لامپ می توانند به سهولت تنظیمات کمک می کنند.

لامپ فتوسنتز (لامپ های رشد گیاه) انواع مختلفی دارد که عبارتند از: LED ها ، لامپ های رشته ای ، فلورسنت ، سدیم فشار قوی ، هالید فلزی و البته مهم تر از همه لامپ تخلیه با شدت بالا (HID) یا همان لامپ های HID است.

گیاهان به چه نوع روشنایی نیازمندند و هزینه آنها چقدر می شود؟

نیازی نیست در این مورد فنی صحبت کنیم بلکه از یه سری موارد را باید آگاه باشیم.

  1. طیف الکترومغناطیسی ساطع شده از لامپ رشد شما نیاز به تقلید از نور روز طبیعی دارد.

  2. در چرخه رشد گیاهان در نقاط مختلف به طیفهای مختلف نور نیاز دارند. در مراحل اولیه گیاهان طیف آبی نور را ترجیح می دهند. بعداً ، در مرحله گل دهی ، آنها به طیف های قرمز-نارنجی-زرد رنگ احتیاج دارند.

  3. برای دستیابی به نور بهینه برای گیاهان خود ، باید از نیازهای نور گیاهان خود آگاهی داشته باشید و از نور موجود در در محیط طبیعی گیاهان تقلید کنید. به یاد داشته باشید ، هر چه گیاه بزرگتر باشد ، به نور بیشتری نیاز دارد. 12 ساعت در روز برای بیشتر گیاهان قاعده خوبی است.

  4. بیشتر سبزیجات در نور کامل آفتاب بهتر رشد می کنند ، بنابراین اگر سبزیجات را در داخل خانه و به دور از یک پنجره پرورش می دهید، به نور بسیار زیادی نیاز خواهند داشت. از طرف دیگر ، بسیاری از گیاهان شاخ و برگ مانند فیلودندرون ها به نور بسیار کمتری احتیاج دارند.

  5. هرچه نور از لامپ دور شود ، اثر بخشی خود را از دست می دهد. این بدان معناست که شما باید گیاهان را در فاصله مشخصی از نور نگه دارید – این امر به ویژه در مورد چراغ های فلورسنت صدق می کند

  6. لامپ فتوسنتز را می توان با رنگ طیف خریداری کرد اما لامپ فتوسنتز با طیف کامل نور این روزها کاملاً رایج است و می تواند زندگی شما را بسیار آسان تر کند.

  7. همه گیاهان به دو دوره نور و تاریکی احتیاج دارند. برای آسانتر کردن زندگی ، می خواهید یک تایمر خریداری کنید تا بر اساس نیاز گیاهان خود لامپ رشد خود را روشن و خاموش کند.

گزینه های لامپ فتوسنتز برای داخل منزل چیستند؟ زمان و علت استفاده از آنها چگونه است؟

خوب میخواهید بدانید برای گیاهان در مراحل مختلف رشد چه نوع نور و لامپ هایی بهتر است؟ خوب ، من به این موضوع به عنوان فرایند سه مرحله ای نگاه می کنم.

باغداران داخل خانه تمایل دارند از لامپ های فلورسنت برای درختان کلون و نهال استفاده کنند. پس از رسیدن گیاهان به مرحله رویشی ، می توانید به استفاده از فلورسنت ادامه دهید اما از اثربخشی آنها کاسته می شود ، بنابراین برای رشد سالم به لامپ های بیشتری احتیاج دارید.

نکته خوب در مورد لامپهای فلورسنت این است که آنها گیاهان را نمی سوزانند بنابراین می توانید نهال های خود را به همان اندازه که می خواهید نزدیک هم قرار دهید. مادر من فلورسنت خود را تنها 2 اینچ بالاتر از گیاهان خود تنظیم کرده است. هر کاری انجام دهید ، گیاهان را بیش از یک پا دور از لامپ ها قرار ندهید زیرا اثر آن تا حدی بسیار زیادی کم می شود.

لامپ فتوسنتز رشد گیاه

برای نهال های خود ، سعی کنید لامپ فتوسنتز با برچسب “سرد” یا “سفید خنک” و همچنین “خروجی بالا” یا “به علاوه” پیدا کنید. این ترکیبات مقدار بیشتری از آن نور آبی را در طیف به شما می دهد.

خواهید فهمید که لامپ های گازی برای مرحله رویشی رشد مناسب هستند. لامپهای هالید فلزی دارای نور کمی مایل به آبی هستند که بیشتر به نور خورشید شباهت دارد. این نور آبی است که گیاهان را تا حدی قوی نگه می دارد و به رشد ساقه و برگ کمک می کند. عدم وجود مواد خوب آبی باعث می شود گیاهان نخ رشته رشته ، تاک و بی بهداشت باشند.

لامپ های گازی همچنین اشعه ماوراء بنفش تولید می کنند که به افزایش توان گیاهان معروف است و ممکن است باعث افزایش سطح مواد مغذی در برخی از سبزیجات و گیاهان شود. به خاطر داشته باشید که هالید فلزی ، برخلاف لامپ های فلورسنت ، گیاهان شما را خواهد سوزاند. بنابراین ، حتما گیاهان خود را حداقل 12-18 اینچ از لامپ ها دور نگه دارید.

بدیهی است ، این بستگی به قدرت لامپ فتوسنتز مورد استفاده شما دارد. شما باید یک لامپ 1000 وات در حدود دو پا را از گیاهان دور نگه دارید در حالی که یک لامپ 250 وات می تواند فقط یک پا فاصله داشته باشد. همچنین ، اطمینان داشته باشید که از گردش هوا و کنترل دما برخوردار هستید تا گیاهان شما بیش از حد گرم نشوند. تا زمانی که گیاهان 24-36 اینچ شدند، از لامپهای هالید فلزی استفاده کنید.

اگرچه می توانید از هالید فلزی برای گلدهی ، جوانه زدن و تولید میوه در گیاهان سرپوشیده خود استفاده کنید ، اما به طور کلی در این مرحله نسبت به مرحله رویشی نیاز به نور بیشتری دارند. آنها همچنین به نور متفاوتی نیاز دارند ، چراغ قرمز-نارنجی-زرد اواخر تابستان و پاییز. بنابراین ، در این مرحله از چراغهای سدیم فشار قوی (HPS) استفاده مکرر می شود. مجدداً از 12-18 اینچ برای فاصله لامپ گیاه استفاده کنید. لامپ های HPS اگر خیلی نزدیک گیاهان قرار گیرند، گیاهان شما را می سوزانند.

ایمنی ، اثربخشی و طراحی لامپ فتوسنتز (لامپ رشد گیاه) مناسب

از آنجا که همه این موارد را در کنار هم قرار داده اید ، بخاطر داشته باشید که گرمای که لامپ های شما تولید می کنند، میزان برقی که لامپ ها استفاده می کنند و چگونگی ترکیب آب مورد نیاز گیاهان خود با نیازهای الکتریکی لامپ ها همگی بر طراحی باغچه داخلی شما تاثیر می گذارد. بنابرین چند تا سووال از خودتان بپرسید:

• آیا می خواهید یک اتاق کامل را به باغ سرپوشیده خود اختصاص دهید یا قرار است بین چندین اتاق پخش کنید؟

• چه چیزی را پرورش میدهید و آنه در چه مرحله ای قرار دارند؟ آیا از طریق بذر به پرورش گیاهان می پردازید یا گیاهان را خواهید خرید؟

• آیا لامپ فتوسنتز (لامپ رشد) را برای گیاهانی که به نور کم نیاز دارند میخواهید یا گیاهانی که نیاز به نور زیادی دارند؟

• و در نهایت از چه نوع مکنده و سیستم گردش هوا استفاده خواهید کرد و اندازه آن چقدر خواهد بود؟

Visited 7,763 times, 2 visit(s) today

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *