لامپ رشد گیاه برای کاکتوس; پرورش کاکتوس با نور مصنوعی در خانه

لامپ رشد گیاه برای کاکتوس

لامپ رشد گیاه برای کاکتوس

انواع کاکتوس ها یکی از پرطرفدارترین گیاهان آپارتمانی میباشند. کاکتوس ها علاوه بر زیبایی خواص مزیت های بسیار زیادی دارند. در این مقاله به بررسی نور مورد نیاز کاکتوس میپردازیم. اگر نور خانه شما کم است به این سوالات پاسخ میدهیم که آیا کاکتوس به نور مصنوعی نیاز دارد؟ بهترین نوع لامپ رشد گیاه برای کاکتوس کدام است؟

نور مصنوعی رشد گیاه

انواع محصولات لامپ رشد گیاه را ببینید در توان های مختلف ببینید.


آیا کاکتوس به نور مصنوعی نیاز دارد؟

بگذارید بدون زیاده گویی مهم ترین سوال این مقاله را پاسخ دهیم. کاکتوس ها در انواع گوناگونی وجود دارند. اکثریت آنها به مقدار مشخص نور مسقیم خورشید در طول روز نیاز دارند. و نگهداری آنها در سایه (برای مثال قفسه کتاب) آنها را دچار کمبود نور میکند. اگر کاکتوس ها و ساکولنت های شما در قسمت های درحال رشد دچار رنگ پریدگی شده و کمرنگ تر شده اند و یا دچار رشد علفی شده اند به احتمال بسیار زیاد مشکل نور دارند و با استفاده از لامپ رشد گیاه در مدت کوتاهی رنگ و روی بسیار بهتری خواهند داشت. البته توجه کنید که رشد علفی فرآیندی برگشت ناپذیر است. نمونه های این دو مورد را در تصاویر زیر ببینید. توجه داشته باشید که گاهی میتوان یک کاکتوس تغییر شکل داده را به چند کاکتوس کوچکتر و سالم تقسیم نمود.

رشد علفی کاکتوس بدلیل نور کم

کاکتوس در اثر کمبود نور دچار رشد علفی شده است

رنگ پریدگی در اثر نور کم

رنگ پریدگی قسمت های در حال رشد و تغییر شکل کاکتوس بدلیل کمبود نور

درمان کمبود نور چیست

اگر مطابق با موارد بالا کاکتوس شما به کمبود نور دچار شده است. راه حل های متفاوتی برای درمان وجود دارد. انتقال به مکان های پرنور تر خانه یکی از راه های درمان است. ولی باید دقیت کنید که نور رابه آرامی و در طول مدتی افزایش دهید. زیرا تغییر ناگهانی نور کاکتوس را به راحتی دچار آفتاب سوختگی میکند. راه حل دیگر استفاده از لامپ رشد گیاه برای کاکتوس است که در ادامه به بررسی آن میپردازیم.

حتما بخوانید  تاثیر نور مصنوعی در فتوسنتز

نور مصنوعی برای پرورش کاکتوس

ممکن است در خانه انواع لامپ ها و منابع نور را داشته باشید. ولی اغلب آنها جبران کمبود نور کاکتوس را نمیکنند. در اکثر موارد طول موج های اشتباهی و بر خلاف نیاز کاکتوس ها تولید کرده و یا در فاصله بسیار دور از گیاه قرار دارند. در نتیجه نه تنها نیاز نوری گیاه را برآورده نمیکنند بلکه گیاه به دنبال آن منبع نور در فاصله زیاد حرکت کرده و دچار رشد زاویه دار و علفی میشود.

خوشبختانه نورهای مصنوعی زیادی برای رشد کاکتوس در بازار وجود دارد. در همه این لامپ ها تلاش میشود نور خورشید شبیه سازی شود و یا طول موج هایی را که کاکتوس برای رشد نیاز دارد، توسط آنها تولید شود.

نور مصنوعی رشد گیاه
نور مصنوعی مناسب برای رشد بهتر کاکتوس

ویژگی های لامپ رشد گیاه مناسب کدام است

طول موج مناسب

لامپ رشد گیاه مناسب برای کاکتوس باید همان طول موج هایی را تولید کنند که کاکتوس برای فتوسنتز نیاز دارد. همانطور که در مقالات دیگر مجله روشنایی صبا به آن پرداخته ایم نور آبی (410 تا 460 نانومتر) تاثیر فراوانی در بزرگتر شدن و رشد کاکتوس دارد. همچنین نور قرمز (630 تا 670 نانومتر) در گلدهی و تقویت گل های کاکتوس موثر است. معمولا این دو نوع نور تا 90 درصد طول موج هی مناسب جهت فتوسنتز را برطرف میکنند. ولی همچنان برخس طول موج های دیگر برای رشد بهتر کاکتوس نیاز است. از این رو استفاده از انواع نور آفتابی و مهتابی این مشکل را برطرف میکند. فراموش نکنید که نورهای آفتابی و مهتابی در واقع از ترکیب همه طول موج های مرئی (400 تا 700 نانومتر) با نسبت های گوناگون بوجود آمده اند. استفاده از نور مرئی علاوه بر تولید سایر طول موج های مورد نیاز، سبب کمرنگ تر شدن نور بنفش که برای برخی از ما ممکن است آزاردهنده باشد موثر است. (ترکیب رنگ آبی و قرمز نور بنفش را تولید میکند.)

حتما بخوانید  نشتیابی گاز کولر توسط مایع نشت یاب و چراغ قوه UV

توان مصرفی لامپ رشد گیاه (وات)

وات چراغ در واقع فقط بیانگر میزان مصرف برق آن است. ولی لومن بر وات نشانگر میزان نور تولیدی با توجه به میزان مصرف برق است. از این رو لومن بر وات معیار مناسبی برای انتخاب لامپ رشد گیاه با بهره وری بالاتر است. معمولاً لامپ های رشد گیاه LED لومن بر وات بالاتری نسبت به سایر منابع نوری دارند.

دمای رنگ

دمای رنگ که با درجه کلوین مشخص میشود نشان دهنده آفتابی یا مهتابی بودن نور است. هرچه دمای رنگ بالاتر برود نور به سمت مهتابی (سفیدتر) و هرچه پایین تر برود به سمت آفتابی (زردتر) میل میکند. همانطور که گفته شد بهتر از در لامپ رشد از چند عدد LED آفتابی یا مهتابی نیز استفاده شود. میتوان گفت LED با نور حدود 5000 درجه کلوین بسیار شبیه خورشید است و گزینه ای مناسب جهت استفاده در لامپ رشد گیاه برای کاکتوس میباشد.

میزان تابش گرما

دقت کنید که این مورد با دمای رنگ تفاوت دارد و در واقع میزان گرمای تولید شده توسط بدنه چراغ میباشد. معمولاً لامپ های گازی بیشترین و لامپ های LED کمترین گرما را تولید میکنند. گرمای زیاد میتواند سبب آسیب به کاکتوس ها و یا ساکولنت ها گردد.

فاصله مناسب چراغ تا کاکتوس چقدر است؟

بهترین فاصله در حدود 15 تا 30 سانتی متر میباشد. اگر میخواهید تمام نور توسط یک گلدان جذب شود آن را در 15 سانتی متری قرار داده و اگر میخواهید مساحت نوردهی را بیشتر کنید میتوانید فاصله را تا 30 سانتی متری افزایش دهید.

چند ساعت نور مصنوعی در روز برای کاکتوس مناسب است؟

اصولاً بهترین زمان برای بیشتر گیاهان 16 ساعت روشن و 8 ساعت استراحت است. ولی به یکباره قرار دادن کاکتوس زیر نور مصنوعی برای 16 ساعت ممکن است سبب آفتاب سوختگی شود. بهتر است برای شروع، چراغ را 12 ساعت روشن نگه دارید ، سپس 12 ساعت دیگر آن را خاموش کنید. این زمان نور کافی را برای فتوسنتز را فراهم می کند و در عین حال یک دوره تاریک را ایجاد می کند که طی آن کاکتوس میتواند دی اکسید کربن را جذب کند. همیشه گیاهان خود بررسی کنید و مراقب علائم نور بسیار کم و یا نور زیاد باشید. بر این اساس مدت زمان نور را تنظیم کنید.

نور مناسب برای کاکتوس
نور کم باعث تغییر شکل و رنگ پریدگی کاکتوس میشود نور زیاد نیز عوارض چون کمی سفید شدن یا دچار سوختگی شدن را بهمراه دارد

عوارض کمبود نور در کاکتوس ها

  • تغییر شکل دادن کاکتوس به حالت بیضی شکل
  • رشد علفی (نازک و دراز شدن کاکتوس که به هیچ عنوان زیبا نیست)
  • تغییر رنگ (رنگ سبز پر رنگ و لعاب آن به رنگی کمرنگ و بیحال تبدیل میشود)
  • عدم رسیدن به فاز گلدهی
  • بدلیل دیر خشک شدن خاک ممکن است کاکتوس دچار گندیده شدن ریشه شود.
  • وجود رطوبت ممکن است باعث قارچی شدن و بوجود آمدن آفات شود.
حتما بخوانید  آلودگی نوری

معرفی چند مدل چراغ رشد گیاه برای پرورش کاکتوس

لامپ رشد گیاه 7 واتی

لامپی کوچک با هزینه مناسب میباشد. اگر فضایی کوچک در منزل دارید میتوانید با استفاده از این لامپ چند کاکتوس کوچک را در زیر آن قرار دهید. در صورت تهیه پایه رومیزی براحتی میتوانید گوشه ای از هر میزی در خانه را به محلی مناسب برای پرورش کاکتوس تبدیل کنید.

توان: 18 وات
مساحت نوردهی: 1*0.5 متر
ولتاژ کاری: 220 Vac
طیف نور: فول اسپکترومتر
جنس بدنه: آلومینیوم
درجه حفاظت: IP65
کد: SLE-GL-W-18

توان: 7 وات
مساحت نوردهی: 0.25*0.25 متر
ولتاژ کاری: 220 Vac
طیف نور: فول اسپکترومتر
جنس بدنه: آلومینیوم
درجه حفاظت: IP54
کد: SLE-GL-B-7

ویدئو کوتاه زیر میزان نور لامپ رشد گیاه 7 واتی را نمایش میدهد…

صنایع روشناییی صبا تولید کننده انواع لامپ رشد گیاه برای پرورش کاکتوس میباشد. جهت آشنایی با انواع مدل ها به بخش لامپ رشد گیاه مراجعه کنید.

برخی منابع:

mountaincrestgardens

Visited 1,530 times, 1 visit(s) today

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *