نمونه های چراغ قوه ترکیبی

چراغ قوه UV

چراغ قوه uv که دارای چیپ ماورای بنفش میباشد و قابلیت روئیت مواردی چون سنگ های معدنی ، اثر اجسام زنده ، رد اثر انگشت و لکه های خون پاک شده را دارد.

چراغ قوه های UV ابزار عالی برای دیدن و مشاهده چیزهایی هستند که معمولاً نامرئی هستند. اما با انتخاب های بسیار زیاد و شرایط فنی، دانستن اینکه آیا خرید درستی انجام می دهید می تواند کمی گیج کننده و چالش برانگیز باشد. راهنمای ما را بخوانید تا مطمئن شوید که بهترین محصول را دریافت می کنید!

چراغ قوه UV دقیقا چیست؟

چراغ قوه فرابنفش اشعه ماوراء بنفش – نوعی انرژی نوری – را ساطع می کند که برای چشم انسان قابل مشاهده نیست. هنگامی که نور ماوراء بنفش به اجسام خاصی برخورد می کند، آنها می توانند فلورسانس کنند – پدیده ای شبیه به درخشش درخشان. بسیاری از اشیا و مواد مانند رنگ ها، رنگ ها، مواد معدنی، حیوانات و مایعات بدن فلورسانس را نشان می دهند، به این معنی که وجود این چیزها تنها زمانی قابل تشخیص است که یک منبع نور UV به آنها بتابد.

یک چراغ قوه UV همان شکل و فرم یک چراغ قوه نور سفید استاندارد را دارد، اما به جای تابش نور سفید، نور ماوراء بنفش ساطع می کند. تقریباً همه چراغ قوه های UV از فناوری LED استفاده می کنند.
آیا باید یک چراغ قوه UV برای برنامه خود تهیه کنم؟

نور فرابنفش کاربردهای بسیار متنوعی دارد، اما چراغ قوه های UV می توانند در شرایطی که قابل حمل بودن و سهولت استفاده مهم است، بسیار مفید باشند. چراغ قوه های فرابنفش به طور کلی به اندازه کافی قوی نیستند که بتوانند واکنش های شیمیایی یا فیزیکی را ایجاد کنند (مثلاً پخت) اما نور UV کافی برای مشاهده اثرات فلورسانس را فراهم می کنند.

حتما بخوانید  نورپردازی مساجد

در زیر چند نمونه استفاده از چراغ قوه های UV آورده شده است:

پزشکی قانونی و تایید تقلبی

مشاهده مواد معدنی و سنگ های قیمتی

بررسی لکه های ادرار (به عنوان مثال حیوانات خانگی) یا سایر مایعات بدن

جستجو برای حشرات و خزندگان

آیا مهم است که از کدام چراغ قوه UV استفاده کنم؟

از آنجایی که چراغ قوه‌های UV از نظر نوع و کیفیت متفاوت هستند، تشخیص اینکه آیا و کدام چراغ قوه‌های UV برای موارد خاص شما بدون توجه به مشخصات کار می‌کنند، دشوار است. برای مواردی که باید مراقب آنها باشید به زیر مراجعه کنید:

طول موج صحیح را بدست آورید. نور UV در واقع یک اصطلاح کلی برای طیف گسترده ای از طول موج های UV در سراسر طیف UV است. درست مانند نور مرئی که در طول یک طیف مرئی اندازه گیری می شود، نور UV نیز در امتداد یک طیف با استفاده از طول موج آن، اندازه گیری شده در نانومتر (nm) توصیف می شود. هنگامی که به دنبال هر نور UV هستید، بسیار مهم است که بدانید نور در چه طول موجی (به نانومتر یا نانومتر) ساطع می‌کند.

چرا طول موج اینقدر مهم است؟ خوب، به طور خلاصه، برای مفید بودن، یک نور UV باید فلورسانس را القا کند. همه طول موج های UV قادر به ایجاد اثرات فلورسانس کافی نیستند، بنابراین با خرید طول موج اشتباه، ممکن است علامت را کاملاً از دست بدهید.

اگرچه طول موج‌های بهینه می‌تواند در مواد و اجسام متفاوت باشد، بیشتر فلورسانس در طول موج‌های حدود 360 نانومتر قوی‌ترین است. بنابراین، مهم است که یک چراغ قوه UV با طول موج 365 نانومتر یا نزدیک به آن خریداری کنید – در غیر این صورت، انرژی UV تولید شده توسط چراغ قوه ممکن است کاملاً بی فایده باشد و درخشش فلورسنت مورد نظر شما را ایجاد کند.

حتما بخوانید  آلودگی نوری

به دلیل روند تولید LED، ساخت LED های با طول موج بالاتر آسان تر و مقرون به صرفه تر است. در نتیجه، LED های 415 نانومتری (نور مرئی، بنفش) و 405 نانومتر (نور بنفش مرئی مرزی) اغلب به عنوان LED های “فرابنفش” استفاده می شوند. اگر فروشنده یا سازنده ای طول موج استفاده شده را لیست نکند – مراقب باشید – زیرا می توانند از یک LED بنفش یا بنفش استفاده کنند که منبع نور UV واقعی نیست.

یک گزینه طول موج معمول 395 نانومتر است. به بیان دقیق، وقتی از تعریف کمتر از 400 نانومتر برای تعریف UV استفاده می کنیم، اینها LED های فرابنفش در نظر گرفته می شوند. اما از آنجایی که این ال ای دی ها بسیار نزدیک به قطع 400 نانومتر هستند، همچنان مقدار زیادی از انرژی خود را به صورت نور بنفش ساطع می کنند. در نتیجه، بسیاری از اجسام به رنگ بنفش مات روشن می شوند، بدون اینکه نور ماوراء بنفش با طول موج کمتری برای القای فلورسانس فراهم شود.

آیا قدرت کافی را ارائه می دهد؟ حتی طول موج صحیح اشعه ماوراء بنفش می تواند بی فایده باشد اگر به اندازه کافی وجود نداشته باشد. به عبارت دیگر، باید مطمئن شوید که هم کیفیت (طول موج خوب) و هم کمیت را دارید.

اما چگونه می توان فهمید که چقدر نور UV منتشر می شود؟ متأسفانه، این یک مشخصات پیچیده است که اکثر محصولات آن را فهرست نمی کنند. بر خلاف چراغ قوه های سفید که از متریک لومن برای توصیف روشنایی استفاده می کنند، زیرا UV نامرئی است، این معیار اعمال نمی شود. اگرچه راه‌هایی برای اندازه‌گیری نور UV وجود دارد، اما ممکن است هنگام خرید چراغ قوه‌های UV چندان کاربردی نباشد، زیرا اکثر تولیدکنندگان اطلاعات زیادی ارائه نمی‌دهند.

حتما بخوانید  نشت یابی رادیاتور با نور UV (ماورا بنفش); روش دقیق با دقت بسیار بالا

به طور کلی، دو جنبه از طراحی چراغ قوه UV تعیین می کند که چه مقدار نور UV می تواند خارج کند. اولین مورد مصرف برق است که معمولاً بر حسب وات رتبه بندی می شود. بیشتر چراغ قوه های کوچکتر با 1 وات یا بیشتر کار می کنند، در حالی که چراغ قوه های بزرگتر ممکن است با 3 وات یا بیشتر کار کنند. فریب مقدار LED را نخورید – فقط به این دلیل که LED های بیشتری وجود دارد لزوماً به این معنی نیست که قدرت بیشتری وجود دارد. آنچه مهم است قدرت کل است – 1 ال ای دی که با 3 وات کار می کند از 3 ال ای دی که هر کدام با 0.5 وات کار می کنند، توان بیشتری دارد.

جنبه دوم کارایی LED است. همه LED ها نسبت یکسانی از انرژی الکتریکی را به انرژی نور UV تبدیل نمی کنند و این می تواند نقش مهمی در تعیین t ایفا کند.

Visited 110 times, 1 visit(s) today

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *