تاثیر نور مصنوعی در فتوسنتز

نورپردازی گلخانه

آشنایی با نور مصنوعی در فتوسنتز

امروزه انواع تکنولوژی نور مصنوعی جهت فتوسنتز وجود دارد. هر کدام به بهترین وجه برای اهداف خاصی مناسب هستند. به حداکثر رساندن مزایای نور مصنوعی و کارآیی آنها در دستیابی به اهداف، بسیار مهم است. همچنین نوع گياه و مرحله رشد آن يك عامل مهم است. چراغ فتوسنتز باید با نیازهای رو به رشد گیاه و مرحله رشد گیاه مطابقت داشته باشد. میزان نور کم خورشید را که گیاهان شما به آن احتیاج دارند پیدا کنید. آیا آنها به نور کم یا نور کامل خورشید احتیاج دارند؟

نور مصنوعی رشد گیاه

انواع محصولات لامپ رشد گیاه را ببینید در توان های مختلف ببینید.

اگر به گیاه آفتابگردان نور کم بدهید، کامل رشد نمی کند. گلدهی و باردهی نیز حداقل خواهد بود. اگر از نور مصنوعی استفاده می کنید که شدت آن برابر با نور کامل خورشید است، گیاه شما پژمرده می شود. برگ ها به رشد کامل نمی رسند و اگر هم برسند، گل ها کاملاً شکوفا نمی شوند. میوه ها، در صورت وجود، کوچک و خشک خواهند بود. بعضی از گیاهان بسته به اینکه در چه مرحله رشد گیاه باشد، نیاز به نور متفاوت دارند. به عنوان مثال، در مرحله جوانه زنی، برخی از دانه ها به نور کم نیاز دارند. هنگامی که رشد برگ شروع به رسیدن به مرحله اوج خود می کند، نور زیاد یا نور کامل خورشید باعث رشد شاخ و برگ زیادی داشته باشد. هنگامی که جوانه های گل شروع به ظهور می کنند، شرایط نور کم برای جلوگیری از سوزاندن شاخه های لازم است. پس از شکوفا شدن گل ها، بعضی از گیاهان به آفتاب کامل نیاز دارند تا به شکوفایی کامل برسند. برخی از گل ها، مانند گلبرگ های لطیف و نازک، به نور کم احتیاج دارند. با شروع مرحله باردهی، نور زیاد اغلب مورد نیاز است. نور زیاد باعث تقویت و آبدارتر شدن میوه ها می شود. با این حال، نور زیاد می تواند میوه بعضی از گیاهان را خشک کند.

راهنمای انتخاب لامپ رشد گیاه 1

دوره ها در نورپردازی گلخانه

بعضی از گیاهان در طول چرخه زندگی خود، از جوانه زنی تا باردهی، به آفتاب کامل احتیاج دارند. نیازهای نور گیاه خود را در هر مرحله تحقیق کرده و متناسب با آن تنظیم کنید. این به شما امکان می دهد چگالی PAR را کنترل کنید. می توانید میزان نور را متناسب با نیاز گیاهان تنظیم کنید. استفاده از لامپ چراغ رشد کم نور نیز به شما امکان می دهد تا از شرایط طبیعی تغییر نور در طول فصول سال تقلید کنید. با این حال، هنوز هم بهتر است که در مورد نیازهای خاص گیاهان خود تحقیق کنید. همه گیاهان به نورهای مختلف احتیاج ندارند. بوته دهی و گلدهی و آنچه را که می خواهید رشد کند را در نظر بگیرید. آیا گیاه در دوره گلدهی است یا بوته دهی؟ بوته دهی دوره ای است که گیاه قادر به رشد در آن است و بر روی رشد شاخ و برگ تمرکز کرده است. این کار اغلب برای ترویج شاخ و برگ های بزرگ، بوته و مقاوم شدن گیاه انجام می شود. گلدهی زمانی است که گیاه برای ورود به مرحله گلدهی القا می شود. می توانید لامپ رشد LED را به طور خاص برای بوته دهی و گلدهی طراحی کنید. لامپ رشد LED با طیف آبی بهتر است برای اهداف گیاهی استفاده شود. لامپ رشد LED طیف قرمز برای گلدهی استفاده می شود. این وسایل سبک می توانند مراحل گیاهی یا گلدهی گیاه را تقویت کنند. قرار گرفتن گیاه در معرض نور مناسب در زمان مناسب می تواند باعث رشد قوی برگ و یا جوانه های بیشتر گل شود. برای افزایش تأثیر نور بر روی گیاهان ممکن است چراغ طیف قرمز یا آبی را به LED طیف کامل خود اضافه کنید.

راهنمای انتخاب لامپ رشد گیاه 2

طیف رشد

 طیف رشد نیز یک عامل بسیار مهم است. هنگام رشد یک نهال، طیف کامل لامپ رشد LED بهترین انتخاب است. این نوع چراغ با طول موج قرمز و آبی باعث رشد نهال می شود تا گیاه بتواند با سرعت بهینه رشد کند. طول موج آبی یا چراغ های LED با طیف کامل، شبیه به نور خورشید در یک روز طولانی تابستان است. این نور رشد گیاه را شدیدتر (رشد برگ) می کند. این نور به گیاه شما کمک می کند تا برگ های بیشتری داشته باشد. برای اینکه بدانید طیف نور مورد استفاده شما کامل است و طول موج آبی دارد، باید از محدوده 440 تا 470 نانومتر باشد، طول موج نور آبی و روشنایی قرمز طول موج از تابش کوتاه خورشید پاییز تقلید می کند. این نور گل را تشویق می کند. در طیف کامل، نور افزایش می یابد و نور قرمز با نور آبی ترکیب می شود. این چراغ ها با هم، باعث ایجاد آبشار هورمونی در داخل گیاه می شوند و در نتیجه گل های بیشتری رشد می کنند. لامپ رشد LED که دارای طول موج قرمز هستند باید از محدوده 640 تا 660 باشند. UV Light گذشته از لامپ رشد LED آبی و قرمز، ممکن است طول موج های اشعه ماوراء بنفش را نیز اضافه کند. نور ماوراء بنفش باعث ایجاد مکانیسم های مفید دیگر در گیاه می شود. مکانیسم های دفاعی را فعال می کند. همچنین نقش مهمی در رشد گیاهان، متابولیسم و ​​توسعه دارد. چراغ های رشد LED که دارای طول موج UV هستند، دارای محدوده 315 تا 400 نانومتر هستند.

راهنمای انتخاب لامپ رشد گیاه 3

طیف رشد

نور سفید در نورپردازی مصنوعی

نور سفید در لامپ رشد LED موجود است که شامل دیودهای سفید می باشد. نمونه هایی از چراغ های Pro MAX Grow و سری Diamond از دیودهای Philip Luxeon از LTC هستند. این چراغ های سفید تنظیم شده اند تا نور سفیدی که در طیف کامل می بینیم را فراهم کند. این LED های سفید با دمای مناسب، رنگ و طول موج مختلف، تنظیم و طراحی شده اند. رنگ در کلوین باید از دامنه متوسط ​​دما باشد. 5500K نشانگر تعادل خوب بین رنگ های گرم و سرد است. در این مقدار، لامپ رشد LED سفید باعث افزایش طول موج آبی مورد نیاز برای رشد رویشی و طول موج قرمز مورد نیاز برای گلدهی استفاده می شود. به طول موج های داده شده هنگام خرید لامپ رشد LED،باید توجه کرد. طول موج داده شده معمولاً دارای هدر رفتگی است. این بدان معنی است که طول موج واقعی ساطع شده توسط لامپ رشد LED + و – 20 نانومتر از طیف معین است. به عنوان مثال، اگر نور در حال رشد شما 360 نانومتر ساطع می شود، طول موج واقعی ساطع شده بین 340nm و 380 نانومتر است. قله 360nm خواهد بود. بهترین طیف نور LED برای رشد گیاه به طور کلی یک نور سفید با طیف کامل است که شامل هر دو نور LED آبی و قرمز است. اضافه کردن دیودهای UV می تواند در تقویت عملکردهای فیزیولوژیکی گیاه کمک کند، اگرچه دیودهای UV به اندازه LED های قرمز و آبی حیاتی نیستند. نسبت ایده آل LED قرمز به آبی 5: 1 یا 6: 1 است. یافتن این مسئله ممکن است کمی دشوار باشد زیرا بیشتر لامپ رشد LED موجود در بازار تجاری، حاوی طیف و جیره بندی مناسب نیستند. با این حال، گیاهان شما تا زمانی که طول موج های آبی و قرمز صحیح داشته باشند، بسیار خوب عمل خواهند کرد.

راهنمای انتخاب لامپ رشد گیاه 4
نور سفید

مقیاس نور 

گذشته از فاکتورهای گیاهی، چند فاکتور دیگر نیز وجود دارد که باید هنگام انتخاب لامپ مناسب برای حداکثر عملکرد و رشد گیاه و همچنین کارایی مناسب در نظر بگیرید. منطقه پوشش: ناحیه تحت پوشش نور ساطع شده از LED نیز مورد مهمی است. اندازه نور این به ناحیه تحت پوشش LED اشاره دارد. به عنوان مثال، چراغهای کوچک 100 واتی به طور معمول 4 فوت مربع را پوشش می دهند (فوت مربع) چراغ های بزرگ 400 واتی معمولاً 20 فوت مربع را پوشش می دهند. چراغ های بزرگتر معمولاً انتخاب بسیاری از تولید کنندگان است. در این هزینه ها وات بر اساس وات ارزان تر است. در صورت شدیدتر شدن نور، می توانید چراغ های بزرگتر را از گیاهان کمی دور تر کنید. با این حال، این روش معمول می تواند رسیدن PAR را به گیاهان کاهش دهد. این برای گیاهان مفید نیست. با این وجود، لامپ بزرگتر ترجیح داده می شوند. نور به بیش از یک منطقه می تابد. همچنین شدیدتر است و در مقایسه با یک نور کوچک، حتی یک پوشش را نیز فراهم می کند. اگر از نور کمتری استفاده می کنید، نور در یک منطقه کوچکتر متمرکز شده و در مسافت دورتر پخش نمی شود. در هنگام استفاده از لامپ رشد گیاه کوچک، نقاط داغ به نظر می رسند. این نقاط داغ مناطقی هستند که دارای نور شدیدتری هستند که می تواند برای گیاهان مضر باشد. به دلیل پوشش بیشتر نور در لامپ های بزرگتر نقاط داغ کمتر ظاهر می شوند.

راهنمای انتخاب لامپ رشد گیاه 6

زاویه پرتو

زاویه پرتو یا زاویه لنز نیز مورد دیگری است که باید توجه شود. زاویه پرتوهای کوچکتر، سطح پوشش نور را محدودتر می کند اما PAR بیشتری به گیاهان می بخشد. زاویه پرتو کوچک در 30 درجه است. زاویه پرتو بزرگتر باعث می شود تا ردپای نور LED افزایش یابد. با این وجود، چگالی نوری که گیاه دریافت می کند، کاهش می یابد. زاویه پرتو بزرگ در 65 درجه است. اگر از چراغ هایی با زاویه پرتوی بزرگتر استفاده می کنید، نور رشد می تواند به گیاهان نزدیکتر شود. تولید کنندگان وات تراشه LED این تراشه را در چراغ های رشد خود تبلیغ می کنند. براساس پیشنهادات چندین تحقیقات در مورد رشد، تراشه LED 3 وات بهینه می باشد. از 1 تا 6 وات تراشه و حتی بیشتر در دسترس است. 1 تا 3 وات تراشه LED، با وات تراشه 1 کمترین حرارت را از خود نشان می دهد. همچنین این طولانی و پایدار است. نکته منفی استفاده از وات تراشه های 1 این است که معمولاً قدرت برای نفوذ در شاخ و برگ های متراکم را ندارند. تراشه های LED با 3 وات تعادل ایده آل بین اندازه، تولید گرما و هزینه را دارند. نور به اندازه کافی قدرتمند است تا بتواند در شاخ و برگ های متراکم گیاه نفوذ کند و می تواند به شاخ و برگ ها تا عمق 5 فوت برسد. این ویژگی در بین تولیدکنندگان تجاری بسیار مطلوب است. تراشه های LED 5وات گرانتر از نمونه هایی با 1 تا 3 وات هستند. از آنجایی که این گرمای بیشتری ساطع می کند، با این که گیاه نیاز به گرما دارد اما در گرمای زیادی نیز میمیرد. اگر از چندین چراغ رشد گیاه استفاده می کنید، مجبورید آن ها را دورتر از هم قرار دهید. زیرا این لامپ رشد LED از لامپ های LED 1 یا 3 وات بزرگتر هستند. اگر سنگینی تنه نگران کننده نباشد، این نوع وات تراشه LED می تواند به عنوان چراغ رشد Allround LED استفاده شود. تراشه های LED 6 وات و بالاتر نیز وجود دارد. تراشه هایی با 6 ، 8 ، 50 و به اندازه 100 وات وجود دارد. این وات ها ممکن است بسیار زیاد باشند اما همچنان می توان از آنها به عنوان نور رشد گیاه استفاده کرد. تراشه های LED قدرتمند اغلب به صورت تراشه در تابلو یا COB اضافه می شوند. هنوز در حال بررسی هستند که چقدر این کارها برای گیاهان در حال رشد موثر است اما، ولتاژ واقعی لامپ رشد LED همیشه برابر با تبلیغات (برچسب زده شده) نیست. غالباً، وات خروجی واقعی با اندازه برچسب از 50 تا 75٪ متفاوت است. به منظور افزایش طول عمر دیود، خروجی واقعی LED کاهش می یابد. به عنوان مثال، یک تراشه 3 وات به ظرفیت کامل خود تغذیه نمی شود و در نتیجه باعث کاهش وات می شود. معمولاً از 500mA تا 700mA تغذیه می شود. بیشتر ال ای دی ها (صرف نظر از وزن تراشه) با قدرت 550mA کار می کنند. برای بدست آوردن ولتاژ خروجی LED مناسب نمی توانید به طور کامل به ولتاژ خروجی روی برچسب اعتماد کنید. برای به دست آوردن میزان واقعی خروجی مورد نظر برای گیاهان خود، از مقادیر PAR (تابش فعال فتوسنتزی) استفاده کنید. از چراغ های LED با همان PAR استفاده کنید. به عنوان مثال، شما مایل به استفاده از 1000 وات قدرت، 2 LED با 500 وات هستید. انتظار ندارید 1050 وات از پنل 350 با هر وات 3 بدست آورید. خروجی واقعی فقط در حدود 500 تا 600 وات خواهد بود.

تاثیر-نور-لامپ-بر-رشد-گیاهان5.jpg

زاویه پرتو

اهمیت نور مناسب

سیستم خنک کننده چراغ LED نیز یکی از عوامل تاثیرگذار است. این امر بر بازده گرما و بازده انرژی نور رشد تأثیر می گذارد. سینک حرارتی و پایه LED برای بدست آوردن لامپ باکیفیت که دارای برد مدار چاپی MCPCB یا هسته فلزی می باشد، بسیار توصیه می شود. این نوع LED شامل یک فلز پایه است که به عنوان پخش کننده گرما عمل می کند. این باعث می شود تراشه ها در دماهای پایین تر کار کنند. بسیار مهم است که تراشه ها در دماهای پایین کار کنند زیرا این باعث افزایش طول عمر LED شما می شود. LED همچنین باید روی یک سینک حرارتی ضخیم و ریز نصب شود. سینک حرارتی ممکن است از مس یا آلومینیوم باشد. بیشتر چراغ های رشد تجاری موجود در بازار از قبل دارای این مسئله هستند، بنابراین مسئله ای نخواهد بود. با این وجود، باید مطمئن شوید که LED شامل این ویژگی ها نیز هست.

راهنمای انتخاب لامپ رشد گیاه 7

Visited 1,810 times, 1 visit(s) today
حتما بخوانید  نورپردازی مساجد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *