نشتیابی گاز کولر توسط مایع نشت یاب و چراغ قوه UV

نشت یابی گاز کولر توسط چراغ قوه

نشت یابی گاز کولر

جهت یافتن محل نشتی گاز کولر خودرو روش های متعددی وجود دارد. شاید یکی از قدیمی ترین روش ها که بسیاری از تعمیرکاران خودرو با آن آشنایی دارند استفاده از کف صابون باشد. اما اگر گاز کولر خالی شده باشد و تعمیرکار نتواند با استفاده از آب کف محل نشتی را پیدا کند، روش های دقیق تری نیز برای این کار وجود دارد. استفاده از مایع نشت یاب به همراه چراغ قوه UV (ماورا بنفش) یکی از دقیق ترین این روش هاست. با ما همراه باشید تا روال کار را ببینید.

چراغ قوه با قیمت مناسب جهت کاربرد عمومی با بدنه فلزی


نشتیابی گاز کولر توسط مایع نشت یاب و چراغ قوه UV

مایع نشت یاب نوعی ماده فلورسنت میباشد که درخشش زیادی زیر نور ماورا بنفش دارد. لذا ما با استفاده از این خاصیت میتوانیم محل نشتی را هرچند کوچک بیابیم. مراحل زیر را جهت نشتیابی دنبال کنید.

  1. سیستم کولر را خالی از گاز کنید
  2. سوزن های والف کولر را باز کنید (هر دو)
  3. به کمک آمپول و یا قیف و شلنگ کوچک مایع نشت یاب را وارد مدار کنید. این کار با دقت و حوصله کافی و به آرامی انجام دهید.
  4. میتوانید مرحله قبلی را با کمک موتور یخچال نیز انجام دهید. برای این کار سیستم را در حالت مکنده (وکیوم قرار دهید) و از والف دیگر که سوزنش را باز کرده ایم با قیف یا آمپول مایع را وارد سیستم کولر میکنیم. (با این روش مایع بهتر وارد سیستم کولر میشود.)
  5. بعد از این که نشت یاب کاملاً وارد مدار شد هر دو سوزن والف را ببندید.
  6. حال نیاز به یک گاز پیش مرگ داریم. برای این کار بهتر است از گاز ارزانتری مانند ازون استفاده کنید. گاز را وارد مدار کنید.
  7. خودرو را به مشتری تحویل دهید. و هر وقت ایشان گفت که سرمای کولر و میزان گاز کم شده به این معنی است که مایع نشتیاب به همراه گاز خارج شده است. (این مرحله با توجه به میزان نشتی ممکن است 1 روز، 1 هفته، 1 ماه و یا بیشتر طول بکشد)
  8. در این مرحله هنگام شب و در تاریکی با استفاده از چراغ قوه UV سیستم کولر را بررسی کرده و محل نشتی را میابیم.
    محل هایی که باید با چراغ قوه UV بررسی شوند: دریچه های کولر، اتصالات و اورنگها، شیر پاشش سردخانه، اطراف کمپروسر، سیلد کمپروسر، رادیاتورها، اطراف ورودی، زیر و روی کپسول درایر، سوزن والف ها، قسمت های پرس شیلنگها، و هر جایی که محل مسیر گاز کولر میباشد.
حتما بخوانید  تاثیر نور مصنوعی در فتوسنتز

مراحل کار را در فیلم کوتاه زیر ببینید.


چند نکته

برای این کار باید حوصله کافی داشته باشید و صبر کنید تا گاز کولر خالی شود تا مایع نشت یاب نیز به همراه آن خارج شود.

ممکن از بخواهید مایع نشتیاب را با کمک فشار هوا (کمپروسر یخچال) وارد کولر کنید تا به سرعت مایع نشتیاب خارج شود. این کار را نکنید زیرا چند دقیقه کار کردن کمپروسر با هوا موجب جام یا اورلود شدن آن میشود.

چراغ قوه UV

صنایع روشنایی صبا تولید کننده انواع چراغ قوه های ماورا بنفش با طول موج های گوناگون جهت کاربردهای گوناگون میباشد انواع مدل را در چراغ قوه UV ببینید.

Visited 3,216 times, 8 visit(s) today

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *