یافتن عقرب توسط چراغ قوه UV

یافتن عقرب توسط چراغ قوه UV

آشکارسازی عقرب بوسیله چراغ قوه UV

یکی از بهترین روش های جستجو و یافتن بسیاری از انواع عقرب ها تاباندن نور ماورابنفش یا همان UV بر روی آنهاست. علت آن نیز درخشش انواع عقرب ها زیر نور فرابنفش است. با کمک انواع کوچک چراغ قوه های UV به راحتی میتوانیم در کمپین های شبانه، دشت ها، جنگل ها و … انواع عقرب ها را بیابیم. در این آموزش کوتاه به بررسی علل درخشش برخی عقرب ها در زیر نور UV میپردازیم.

پیش از آن یاداور میشویم مجموعه صنایع روشنایی صبا تولید کننده انواع چراغ قوه UV جهت کاربردهای گوناگون از جمله یافتن عقرب میباشد. جهت آشنایی بیشتر چراغ قوه UV راببینید.

چرا عقرب ها زیر نور ماورا بنفش میرخشند؟

تقریباً همه عقربها زیر نور فرابنفش به نوعی شفاف میشوند. مهمترین علت این درخشش سبز آبی وجود ماده ای در لایه هیالین است. این لایه یک پوشش بسیار نازک و در عین حال بسیار محکم در قسمتی از اسکلت بیرونی عقرب به نام کوتیکول است.

طبق بررسی دانشمندان پس از پوست انداختن عقرب، تا زمانی که کوتیکول جدید سفت نشود شروع به درخشش نمیکند. طبق گفته متخصص عقرب شناسی Dr. Scott A این بدین معنی است که ماده ای که موجب درخشش میشوند بعد از فرآیند سخت شدن ایجاد میشود. یا اینکه مدت کوتاهیی بعد پوست انداختن عقرب ایجاد میشود.

منبع این ماده هرچه باشند ماندگاری آن بسیار طولانی مدت است. حتی مشاهده شده در فسیل های عقرب و بعد از ازبین رفتن لایه هیالین این درخشش وجود دارد.

درخش عقرب زیر نور uv را در کلیپ زیر ببینید…


با این حال علت دقیق وجود این ماده و مزیت آن برای عقرب ها مشخص نیست. ولی برخی گمانه زنی ها وجود دارد:
  • محافظت از عقرب ها در برابر نور خورشید
  • کمک به یافتن عقرب های دیگر
  • ممکن است طعمه آنها را گیج کند
  • در مقاله ای در وب سایت خبری LiveScience نظریه دیگری توسط کارل کلوک ، متخصص فن آوری دانشگاه ایالت کالیفرنیا منتشر شده است. عقرب ها به طور کلی از نور خورشید و به طبع آن از نور فرابنفش دوری میکنند. طبق این نظریه عقرب ها با میزان این درخشش میزان نور محیط را تشخیص میدهند و بر اساس میزان نور تصمیم میگیرند به لایه های زیرین زمین و یا به سطح زمین بیایند. برای مثال عقرب ها در شب هایی که نور ماه کامل است فعالیت کمتری دارند.
حتما بخوانید  بازاریابی و افزایش مشتری با نورپردازی نما تجاری

در پایان یادآور میشویم میتوانید برای تهیه انواع چراغ قوه جهت یافتن عقرب به چراغ قوه UV مراجعه کنید.

منبع: kidsdiscover.com

Visited 3,114 times, 2 visit(s) today

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *